Suvised sekeldused kõhuga

Üllar Ende
30.06.2015

 

Soe aeg ise ei muuda meie kõhtu paremaks ega halvemaks. Küll aga pakub suvi teistsugust toitu, eluviisi ning viib meid ka tavapärasest keskkonnast eemale. Ja siis võivadki kõhuhäired olla platsis. Mida annab teha, räägib gastroenteroloog Külliki Suurmaa.

Vanasti usuti, et suvesoojaga on kõht rohkem kinni kui muidu.

"Ei ole täheldanud, et just suvel selliseid haigeid rohkem käiks," sõnab gastroenteroloog Külliki Suurmaa. "Pigem on rohkem lahtisust. Oleneb söögist ja dieedist. Näiteks sellel, kes tavalisest rohkem värsket salatit sööb, võib kõht lahti minna. Mõni joob vähem vedelikku ja sööb rohkem liha – see võib soodustada kõhukinnisust. Aga ma ei usu, et see kõik oleks ainult suvest tingitud. Nii võib olla läbi aasta."

 

Värske ajab kõhu punni

Ent suvi on ometi see aeg, kui ohtralt liha ja vorsti grillitakse ning võetakse juurde rohkem värsket salatit kui muidu. Ikka soovitatakse: sööge rohkem värsket salatit, mida soojal ajal ka oma aed heldelt pakub. On aga inimesi, kellele see rõõmu ei tee – kõht hakkab puhitama.

"Ma ei usu, et roheline salat ja värske kurk väga pahad oleksid. Aga võib-olla kui salatis kõike segamini on ja palju lisandeid panna, võib see tõesti kõhule halvasti mõjuda. Tasub teha valik. Eks see olene ka sellest, millega kõht harjunud on," leiab tohter.

Et osal inimestel tekitab värske köögiviljasalat gaase, on soovitatud seda enne söömist natuke hautada. Mõni on tundnud sedagi, et kui aedvilju grillil veidi küpsetada, mitte väga tumedaks kõrvetada, siis on kõhul hoopis parem.

"Kui inimene on märganud, et värske salat tekitab gaase, siis peab tõesti mõtlema hautamise peale. Aga värske oleks jälle vitamiinirikkam."

 

Refluks suve eriti ei salli

On reflukstõvega inimesi, kellele suve värske ja hapu kraam eriti rõõmu ei tee.

"Eriti õunad suve lõpus ja sügise poole," tõdeb dr Suurmaa. "Refluksiga on nii, et sel puhul ei soovitata süüa väga palju haput ega kõhtu liiga täis."

Aga katsu sa teine valmis ja mahlane valge klaar söömata jätta!

Enamik inimesi usub, et maasikad on ühed magusad marjad. Maitselt võivad olla küll, ometi arvatakse maasikad hapude marjade hulka – nende happesus on suur. Nii et ka maasikatega peab piiri pidama.

"Refluksihaigetele tõepoolest haput ei soovita, sest liiga happeline magu võib ise kõrvetisi tekitada. Muidugi ei või haput süüa palju korraga. Ka söögi kogus on oluline. Kui süüa ohtralt marju ja peale veel liha, siis võib juhtuda tõesti, et pärast on kõrvetised."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid