Terav pilk prillita või prilliga

Üllar Ende
03.10.2018

 

 

Lühinägevate vanemate lastest saavad kindlasti prillikandjad. Arvuti, teler ja hämaras lugemine rikuvad silmi. Vanemas eas vajavad kõik lugemisprille... Neid ja muid leviarvamusi lahkab Silmatera Optika optometrist Jaanika Kont.

 

 

Maailma selge pilguga vaadates paistab see ilusam kui läbi hämu ning me tuleme oma igapäevaeluga paremini toime. Mõndagi selleks on kaasa antud, midagi oleneb meist endist, aga ka optometristist ja arstist.

Lühinägevuse pärilikkus

 

Kui mõlemad vanemad on lühinägevad, kandub see pärilikult lastele edasi.

 

TÕDE. Kui ema ja isa mõlemad on miinusprillikandjad, saab lapsest 99 protsendil juhtudest prillikandja, kuid lühinägevuse geenid võib laps saada ka ühelt vanemalt. Oma kogemusest võin öelda, et minul on nägemismiinus ja mehel täiesti null, kuid mõlemad lapsed kannavad prille. Õe peres on teisiti: tema on miinusprillikandja, mees mitte, kusjuures lühinägev on üks laps, teine aga ei ole.

Siiski võib lühinägevus kujuneda ka muul põhjusel, näiteks nendel, kellel on üldine sidekoe nõrkus. Sel juhul võib olla nii, et emal-isal pole prille tarvis, lapsel aga on sidekoe nõrkus, mistõttu peab ta kandma miinusprille. See ei ole reegel, kuid nii võib juhtuda. Minu vanemad ei olnud lühinägevad, kuid meil õega on miinusprillid, sest mõlemal on sidekoe nõrkus. Ka minu ühel lapsel on sidekoe nõrkus ja seetõttu on tal ka miinust rohkem kui teisel.

 

Hämaras lugemine

 

Hämaras, nii-öelda taskulambiga teki all lugemine vähendab nägemisteravust.

 

MÜÜT. Kui me hämaras lugeda näeme, siis sellest meie nägemisteravus ei vähene. Küll aga on teksti ebamugav vaadata, samuti väsivad silmad rohkem kui normaalses valguses lugedes, sest me peame neid rohkem pingutama, et nägemisteravus oleks hea. Inimese silm ei ole loodud hämaras või pimedas hästi nägemiseks.

Vanasti tõesti hoiatati: "Laps, ära loe pimedas, muidu hakkad prille kandma." Kui see nii oleks, siis oleks enamik meist prillikandjad, sest teinekord tuleb lugeda ka siis, kui valgustus ei ole just kõige parem.

Nägemisteravust ei mõjuta ka vastupidine olukord, kui ruumis on valgust liiga palju või arvutiekraan on liiga hele, kuid see väsitab silmi samamoodi nagu hämaruski.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid