Terve magu on roosa ja rahulik

Tekst Üllar Ende
29.08.2012

Vaatame koos Lääne-Tallinna keskhaigla endoskoopiaosakonna juhataja gastroenteroloog Külliki Suurmaaga mao sisse ja räägime sellest, mis seal silmale paistab ning mis varjule jääb.

Kui südame- ja kopsuarst võivad lõputult vaielda, kumb on elutähtsam, kas süda või kopsud, siis maotohter peab viisakalt pealt kuulama: magu on tarvis muidugi, kuid erinevalt südamest ja kopsudest saab ka selleta elada. Iseasi, kui hästi.

Teinekord teistpidi või hoopis kadunud

Oma üle 30-aastases arstipraktikas pole gastroenteroloog Külliki Suurmaa kohanud inimest, kes oleks siia ilma sündinud ilma maota, kuid on olnud neid, kelle magu on peegelpildis: mitte vasakult, südame poolt, kaardus paremale, vaid paremalt vasakule. "Haiget uurime ikka nii, et ta lamab vasakul küljel. Ja siis oleme järsku hädas - gastroskoopi ei saa sisse viia. Siis pöörame inimese teisele küljele ja selgubki, et magu on teistpidi."

Juhtub sedagi, et mõõk läheb kenasti sisse, ent midagi vaadata polegi. "Just hiljuti oli selline lugu, et läksin ühte magu vaatama, aga mida polnud, see oli magu: raskemate haiguste puhul võidakse magu ka täiesti ära lõigata. Siis ühendatakse söögitoru peensoolega, toit liigub edasi nagu tavaliselt ja inimene saab hakkama."

Parem ikka, kui on olemas

Loomulikult tekib küsimus, miks siis vanajumal on mao üldse loonud, kui selleta elu sees seisab. "Loomulikult on normaalne, kui magu on olemas, ja veel parem, kui see on võimalikult terve. Magu kergendab seedeprotsessi - ka maomahl on vajalik selleks, et seedimine kulgeks nii, nagu peab," ütleb dr Suurmaa. "Teame, et need, kellel on magu täiesti ära lõigatud, on pärast väga kõhnad, sest siis käib toit liiga kiiresti läbi ja kõht on lahti. Häiritud on ka toitainete omastamine, näiteks B12-vitamiin imendub ainult maos.

Kui magu ei ole, tekib selle vitamiini puudusest kindlasti pahaloomuline aneemia."
Kui on palju head-paremat sisse aetud, võtab nii mõnigi naba lähedalt kõhust kinni ja sõnab rahulolevalt: "Oh, magu sai nii täis!", või hoopis kurdab: "Magu valutab."

"Nabani magu tavaliselt ei ulatu, vaid see on ikka kõrgemal. Kui naba juurest natuke paremalt katsuda, jääb käe alla kaksteistsõrmik," täpsustab tohter. See on umbes 25 cm pikkune peensoole algusosa, mitte sugugi haruline nagu sõrmkinnas - kaksteistsõrmiku nimetus on tulnud sellest, et ta on 12 sõrmelaiust pikk. Sinna voolab sapp, mis lagundab rasvu, ja kõhunäärme nõre, mis viib lõpule valkude, rasvade ja süsivesikute lõhustamise väiksemateks osakesteks, et toitainetel oleks peensooles hõlpsam imenduda. Seal jätkub toidu teekond veel oma 6-7 meetrit.

Täiskasvanu normaalse mao suurust on piltlikult võrreldud 1,5-liitrise veepudeliga. "Jah, umbes nii palju sinna sööki ja jooki korraga mahub. Magu võib olla ka natuke väiksem või hoopis suurem - see oleneb inimese enda suurusest, aga ka sellest, kui palju ta on harjunud sööma. Kes sööb palju, sellel venib magu välja. Tervise seisukohast ei ole vahet, kas magu on natuke suurem või väiksem - see on individuaalne."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid