Tervis tarviline vara

Marika Vingissar
05.09.2016

 

Tervist kogeme enamasti jaksamise kaudu – terve inimene jaksab käia tööl, olla aktiivne ja tegeleda endale meeldivate harrastustega. Hea tervise nurgakivid on liikumine, mitmekülgne toitumine ja piisav uni.

 

 

Õun päevas hoiab arsti eemal, ütleb inglise vanasõna. Kahjuks pole see alati nii lihtne. Et haigustele õigel ajal jaole saada, peaks regulaarselt käima ka tervisekontrollis. "Kuid kõik uuringud ja kontrollid, mida inimestele tehakse, peavad olema tõenduspõhised, et mitte anda valesid signaale," rõhutab Järveotsa perearstikeskuse perearst Diana Ingerainen.

"Üha rohkem tuleb uuringuid nii Ameerikast kui ka Euroopast, mis kinnitavad, et laiapõhjalised terviseauditid ja -kontrollid, mis pole suunatud sihipäraselt, toovad kaasa palju segadust. Tihtipeale leitakse mingid tervisele mitteohtlikud seisundid, mida jäädakse jälgima. Sellised on näiteks tervisele ohutud neerutsüstid. Nendega võib rahulikult koos elada, aga kui nad kontrolli käigus juba leitakse, siis tundub, et neid peab kogu aeg jälgima."

 

Leidma peab õiged riskirühmad

"Kogu maailma arstiteadus liigub selles suunas, et leida üles õiged riskirühmad. Riskirühmade leidmiseks kasutame iseenesest lihtsaid küsimustikke: kehakaal, pikkus, toitumisharjumused, suitsetamine, alkoholi tarbimine, kehaline aktiivsus, vanemate ja vanavanemate haigused jne. Juba selle põhjal võib öelda, kas mingitesse haigustesse haigestumiseks on risk olemas või mitte. Ja kui seda pole, siis ei ole mingit mõtet teha sellesuunalisi uuringuid ja inimest segadusse ajada," selgitab perearst.

Dr Ingerainen on koos oma residendiga töötanud välja ka juhendi haiguste ennetamiseks. Selles tabelis on ennetustegevus – kui sageli ja mida peab kontrollima – riskirühmade järgi. "Imikud arenevad kiiresti ja suured muutused toimuvad lühikese aja jooksul, nii et neid kontrollitakse iga kuu. Täiskasvanud inimeste tervisekontrolli sagedus on riskirühma järgi. Ei ole mõtet kontrollida lihtsalt midagi, kuigi inimene seda võib-olla nõuab.

Julgen öelda, et Eestis ei jää küll ükski uuring tegemata, sest kui on näidustused, siis me seda ka kontrollime," rõhutab Diana Ingerainen.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid