Torkiv vöötohatis
Marika Vingissar
03.10.2018

 

Vöötohatis on valus haigus, ja et see ei kestaks pikalt, peaks kohe pöörduma arsti poole. Õnneks on vöötohatise vastu olemas vaktsiin.

 

 

  1. Kuidas vöötohatist ära tunda?

Riba- ehk vöökujuline villidega lööve on vöötohatise tundemärk. Erinevalt paljudest teistest nahalöövetest on vöötohatis ühepoolne. Sellest annab kõigepealt märku naha sügelemine, kipitamine ja tundlikkus, kusjuures nahk võib olla nii tundlik, et kitsam riietus või voodilina puudutus võib olla valus. Lööve võib tekitada ka gripilaadseid sümptomeid, nagu kehatemperatuuri tõus ja lümfisõlmede suurenemine.

Vöötohatis kuulub herpeseviiruste põhjustatud haiguste hulka, mille tekitajaks on tuulerõugete-vöötohatise viirus Herpes varicellae-zoster ehk inimese herpeseviirus 3. Viirus põhjustab kõigepealt tuulerõugetesse haigestumist ja jääb seejärel püsivalt inimese närvisüsteemi. See võib aktiveeruda aastakümnete pärast: kulgeda piki närvi nahale ja tekitada valusa lööbe.

Alla 50-aastastel esineb vöötohatist harva, kuid peaaegu iga teine 80-aastane inimene on sellesse haigestunud – tõenäoliselt on selle põhjuseks immuunsüsteemi nõrgenemine. Vöötohatisse võib haigestuda elu jooksul mitu korda, kuid enamasti jääb üks kord ainsaks.

 

  1. Miks peab seda kohe arstile näitama?

Mõnel kestab elektrilöögisarnane närvivalu pikalt ja neil tekib tüsistus: postherpeetiline neuralgia. Mida vanem inimene on, seda tõenäolisemalt see juhtub. Tavaliselt piinab pikale veninud valu paar kuud, kuid eakatel võib see kesta aastaid.

Vöötohatist ravitakse viirusevastaste ravimitega. Ravi peab alustama kohe, kui ilmnevad esimesed haigustunnused, sest varakult alustatud ravi lühendab haiguse kestust ja aitab ennetada tüsistusi. Peale eakate tasub lasta end viiruse vastu vaktsineerida ka inimestel, kes tarvitavad kortisooni või muid immuunsüsteemi nõrgendavaid ravimeid.

 

  1. Kas vöötohatis on ohtlik?

Näole tekkiv vöötohatis võib levida silmadele, haarates silmanärvi piirkonda, mille tagajärjel kahjustub sarvkest ja tekib iridotsükliit ehk vikerkesta-ripskeha põletik. Kui tekib väikegi kahtlus, et näole tekkiv lööve on vöötohatis, peab kohe pöörduma arsti poole, kes kahtluse korral saadab patsiendi silmaarsti juurde. Vöötohatise tagajärjel võib tekkida ka üldine nakkushaigus, ajupõletik ehk entsefaliit või seljaajupõletik ehk müeliit.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid