Tundlik tugevam pool

Tekst Katarina Mänd
21.12.2013

Üks kõige visamaid müüte Eesti mehe kohta on see, et ta on kinnine. Ta ei ava oma tundeid, mis on ka üks põhjuseid, miks tervis käest läheb. Kuidas sellega tegelikult on ja kuidas oma meest aidata, sellest vestleme Haabersti tervisekeskuse psühhiaatriakeskuse juhataja dr Andres Lehtmetsaga.

Psühhiaater Andres Lehtmets arvab, et see on pisut tendentslik kultuuriline arusaam, et mehed ise oma hädadest ei räägi ja eriti abi ei otsi: "Mingil määral sõltub see hoopis sellest, kui palju on ühiskonnal abi pakkuda. Ega keegi lähe ju lihtsalt nurga peale rääkima. Kui abi oleks käepärast ehk räägitaks siis sootuks rohkem."

Dr Lehtmets möönab, et vahel arvatakse, nagu oleks näiteks katoliiklikes maades, kus pihtimine on au sees ja kõigil igapäevane võimalus mured südamelt ära rääkida, inimestel vähem koormavaid süütundeid. "Mine võta kinni! Pigem on leitud, et tugevate sugukondlike ja perekondlike sidemetega kultuurides on inimesed tervemad. Näiteks Soomes elavatel rannarootslastel on erinevalt soomlaste peretraditsioonist väga ühtehoidev peremudel. Ongi leitud, et nende hulgas on inimeste tervisenäitajad oluliselt paremad.

Aga soomlastel ja eestlastel väga suuri erinevusi ei ole. Vahemaad, elukorraldus ja ka kliima on sellised, mis väga palju ühistegevust ja võib-olla ka ühtehoidmist ei soosi." Oma murede jagamist samuti mitte.

Meest võib murda elustiil

"Mis seal salata, kolm kõige suuremat probleemi meeste puhul on endiselt alkohol, tubakas ja kehakaal," ütleb dr Lehtmets. "Inimeste puhul, kel on väheliikuv eluviis; kes lisaks ka suitsetavad ja tavapärasest rohkem alkoholi tarvitavad, oleks üheks argumendiks arsti poole suunamiseks, selleks et ära hoida hullemaid tagajärgi." Sest väga paljud südame- ja veresoonkonnahaigused võivad avalduda väga dramaatiliselt, näiteks infarkti ja insuldina. Lisaks oleks vaja üle vaadata kolesterool ja vererõhk. Muidu tekib suur tõenäosus, et mees satub tõsiste väljakujunenud haigustega varem või hiljem arstide hoole alla: "Probleemid, mida siis ravima hakatakse, on juba tüsistused."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid