Üksindus ei tähenda alati üksildust
Tekst Riina Reiman
12.07.2011

Suvi pakub küllaga võimalusi, et oma aega ja meelt lahutada - välikohvikud, vabaõhuüritused, kontserdid, laadad, festivalid... Kõigest toredusest osa saamisele võib kriipsu peale tõmmata üksindus - olukord, kui pole mitte kedagi, kellega koos suveüritusi nautida.

Kriisinõustaja Eda Mölderile on selline olukord tuttav, kui kurdetakse üksinduse ja üksilduse üle ega osata oma eluga midagi peale hakata. Suur osa päikesesärast ja lillelõhnast jääb märkamata, sest liigse tagasihoidlikkuse korral on võimalus sõbra või kaaslase leidmiseks üsna väike.

Kumb on olulisem - teine inimene või üritus ise?
"Osa inimesi on üksinda, kuid ei tunne ennast üksikuna. Nad on väga suhtlemisaltid ning seotud paljuski teiste inimestega, hoolimata sellest, et elavad üksi. Nende elu on kirev ja seiklusterohke, kuna nad oskavad ja suudavad olukordi nautida ka ilma kaaslaseta. Samas on inimesi, kes tunnevad üksindust ja tegelikult nad ongi üksikud. Selliste isikute puhul langeb sisetunne kokku reaalse olukorraga," kirjeldab kriisinõustaja kahte täiesti erinevat inimtüüpi.

"Tasub mõelda, kas suveüritused on eesmärk omaette, kuhu tahetakse minna selle tõttu, et toimuv pakub huvi, või minnakse näiteks kultuurisündmusele selleks, et teha midagi ja minna kusagile kahekesi koos. Need, kes vajavad teise inimese seltsi, et üldse kusagile minna ja millestki osa saada, ei suuda üksinda ümbritsevast täit rõõmu tunda. Tegelikult ei ole ju mõistlik jätta ennast ilma toredatest üritustest, mis meeldivad, kuna parasjagu pole kedagi seltsiks kaasa võtta. Lõpuks võib juhtuda, et inimene jääbki koju norutama ning irdub muust maailmast. See omakorda kahandab märkimisväärselt võimalusi kedagi kohata."

Uued tutvused tekivad olemasolevate kaudu
Eda Mölder soovitab üksi olles ja end üksikuna tundes suhelda sugulaste, naabrite, tuttavate, töökaaslastega. Iial ei või teada, kus seda õiget suhet või head sõpra kohatakse.

"Uusi tutvusi tuleb otsida seniste abil. Pole mõtet kodus istuda ja halada õnnetu elu üle, vaid on vaja liikuda ringi seal, kuhu tekib uusi inimesi. Väga palju sõltub enese aktiivsusest. Suveaeg on uute suhete loomiseks parim," julgustab kriisinõustaja. "Palju toimub loenguid, koolitusi, hobiringe ja põnevaid laagreid, kuhu saab minna pikemaks ajaks, et silmaringi avardada ja ka suhteid luua. Kui esimestel kordadel midagi ei teki, ei tohi sellest heituda, vaid tuleb edasi tegutseda. Inimene, kes on üksik ja seetõttu ka kannatab, sest tal puudub oskus kontakte luua, peaks mõtlema, mida saab ta ise olukorra muutmiseks ette võtta. Sageli on juhtunud, et teised inimesed on tegelikult tema vastu huvi tundnud, aga mingil põhjusel pole ta sellega kaasa läinud. Vahel on keeruline nautida mingit ajahetke, kuid igas seltskonnas ei saagi meeldiv olla. Tuleb leida endale sobiv suhtlusringkond. Selleks on taas vaja ettevõtlikkust ning oskust olla ka ise meeldiv suhtluskaaslane."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid