Unenägude salapärane maailm

Tekst Merilin Piirsalu
12.10.2011

Mõnest unes nähtud õudusloost võib terveks päevaks kõhe tunne hinge jääda, kuid mõnest meeldivast unenäost ei tahakski vahel ärgata. Seda, kust unenäod tulevad ja milleks neid vaja on, võime paljuski ainult oletada. Unenägude maailma püüab lahti seletada OÜ Synergia koolitaja ja psühholoogiline nõustaja Anneli Salk.

Unenägudesse koonduvad meie päevased elamused, mured, probleemid, unistused ja soovid. "Psühholoogia üks osa on unenägude uurimine ja tõlgendamine ning nende kaudu alateadvusest info saamine inimese sügavama olemuse kohta," võtab Anneli Salk kokku unenägude ja psühholoogia seose. Ka inimene ise võib oma unenägude kaudu ennast paremini tundma õppida. Et seda oleks kergem teha, võiks unenäod kohe pärast ärkamist üles kirjutada - muidu kipuvad need päeva virvarris ununema.

Arvata võib, et unenägusid näevad kõik inimesed. Mõned unustavad nähtu kohe pärast ärkamist, teistele võib unes juhtunu arutlemisainet pakkuda mitmeks päevaks. "Unenägude nägemine sõltub inimese aju tööst ja psühholoogilisest häälestatusest," lausub Anneli Salk. "Kui inimene on millelegi keskendunud, siis ta mäletab ka paremini. Need, kes unenägude teemadele ja oma sisemaailmale suuremat tähelepanu pööravad, mäletavad unenägusid rohkem. Kui unenäod pole inimese jaoks olulised, siis need ka ununevad kiiresti."

Värviline või mustvalge, heliga või ilma
"Kukkusin kalju pealt alla ja sain surma. Ma ei ärganud kukkumise peale üles, vaid nägin ennast seal maas vedelemas, ajud kaljunuki pealt vette voolamas, ja mäletan ka seda, kuidas mind leiti ja maha maeti. Ärkasin selle peale, et olin kirstus ja mulle hakati mulda peale loopima. Lõpuks äratasid need mürtsatused mind üles - tegelikult olid need tingitud hoopis maja välisseina remonditöödest."

Unenäod võivad olla värvilised või mustvalged, helidega või helideta. "Värvilisi unenägusid näevad rohkem loomingulisemad inimesed. Pingelisemal eluperioodil ning väsinuna kipuvad unenäod olema pigem mustvalged," nendib Anneli Salk.

Hääled, mida unenäos kogetakse, tulevad tavaliselt välismaailmast, näiteks muutub vahel unenäo osaks päriselt helisev uksekell, telefon või tänaval mürisev traktor. Suhtlus käib unenägudes rohkem tajumise ja tunnetuse tasemel: me nagu tunneme ära, mida teine inimene öelda tahab, mitte ei kuule teda. Hääli ja helisid kuulevad unenägudes vähesed. Samas võivad helilised unenäod olla väga elamusrohked, pillimängimine või laulukoori kuulamine unes võib olla huvitav kogemus ning selliseid unenägusid kirjeldatakse üldiselt väga eriliste ja meeldejäävatena.

Kuhjunud päevapingete leevendus
"Kui firma sünnipäevapidu korraldasin, siis vahetult enne üritust nägin unes, et metsa läks kõik, mis vähegi minna saab. Rahvast ei tulnud üldse kohale, ise ei jõudnud ma soengut ja meiki teha, oma töötajaid ei leidnud kusagilt, kõik olid võõrad inimesed. Laval toimus hoopis muu show kui see, mis oleks pidanud olema."

Anneli Salga sõnul ongi kõige tüüpilisemad ja sagedasemad nn tavaunenäod, milles kajastuvad läbielatud kogemused, mured ja hirmud saabuvate sündmuste pärast. "Une ajal aju puhkab ning alateadvus püüab leevendada inimeses kuhjunud pingeid," räägib nõustaja. Haruldased pole unenäod, milles peab minema eksamile ning kõik on õppimata. Selliseid unenägusid näevad ka need, kel kooliaeg ammu seljataga. Kui tööl on keerulised ajad, siis võib juhtuda, et unenägudes jääme tööle hiljaks või unustame olulise koosoleku. Niisugused unenäod viitavad sellele, et psühholoogiline pinge on jäänud inimese sisse ning magades üritatakse sellest vabaneda.

Tuleb ette juhuseid, mil unedes korduvad väga sageli igapäevaelu pingelised ja keerukad situatsioonid ning nende tõttu ei saa enam korralikult välja puhata. Näiteks sõdurid näevad tihti unes erinevaid sõjastseene. "Selliste juhtumite korral võib julgelt pöörduda psühholoogi poole. Psühholoogias on palju meetodeid, mille abil võib painavatest unenägudest lahti saada, et öösiti taas rahulikult magada," räägib nõustaja.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid