Väikelaste seedemured

Tekst Riina Reiman
12.03.2011

Tean ühte väikest tüdrukut, kelle pere hoiab hinge kinni pidades pöialt, et lapsel käiks kõht läbi vähemalt kord nädalas. Samas mäletan oma tütre kolme esimest elukuud, mil gaasivaludest tingitud meeleheitlik nutukisa tõi viimaks majanaabri mu korteriukse taha, et oma silmaga näha, "kes on need rongavanemad, kes tital niimoodi karjuda lubavad". Lisaks eespoolmainitule kannatavad pisikesed sageli kõhulahtisuse ja oksendamise käes. Kuidas neid aidata?

"Väga pisikestel lastel on kõige sagedasem probleem kõhulahtisus, vastupidine variant on märksa suuremate teema. Titad ka oksendavad sageli ja vaevlevad gaaside käes," kinnitab Telliskivi perearst Karmen Palts muresid seedehäiretega.

Gaasid
Peretohtri hinnangul kestavad vastsündinute gaasivalud mõnest nädalast paari-kolme elukuuni ja see aeg tuleb lihtsalt üle elada. Muidugi mitte käed rüpes istudes ja ahastades, sest on olemas teatud ravimid ja ka nipid, mis valusid vähendavad.

"Apteekides on saadaval gaasivalurohud, mis seedetraktis ei imendu, kuid vähendavad gaasimullide suurust ja nendest tingitud valusid. Valu tekib teatavasti sellest, kui gaasimullide suurus ja hulk venitavad sooleseina," avalikustab dr Palts piinade põhjuse.

"Gaasirohtu tuleb titale anda igal toidukorral. Pakendis on olemas infoleht, kus on vastav õpetus kirjas. Vahel kardetakse neid abivahendeid lapsele anda, kuid hirmuks puudub põhjus. Gaasevähendavad tilgad on beebidele mõeldud ja kuigi need võtavad kogu valu harva täielikult ära, läheb lapse enesetunne siiski paremaks. Üldiselt leiavad lapsevanemad ka ise, mis nende pisikest kõige paremini aitab ja tema valusid vähendab. Mõni paneb tita oma õla peale, siis tuleb jälgida, et õlale jääks lapse naba. Niimoodi surub beebi ise oma raskusega gaasid liikuma. Mõnda titat aitab see, kui ta pannakse emme või issi palja kõhu peale. Lapse kõhtu võib õrnalt masseerida, tehes ringe päripäeva.

Kindlasti peab teadma, et esimesel elukuul ei tohi beebit kauaks kõhuli panna ega jätta ööseks kõhuli magama - tekib hällisurmaoht."

Kõhulahtisus
Perearst Karmen Palts nimetab beebide kõhulahtisuse peamiseks põhjuseks düsbakterioosi ehk olukorda, mil bakterite tasakaal soolestikus on häiritud. "Väljaheide muutub rohekaks ja on väga koleda haisuga. Mõnikord pesitseb selles ka paha bakter - stafülokokk. Esialgu ravitakse probiootikumidega ja kuur kestab kuni kaks kuud," kirjeldab peretohter aeganõudvat tervenemist. "Tänapäeval sisaldavad ka paljud imiku piimasegud probiootikume, mis pakenditel kannavad veidi teistsugust nime - prebiootikumid."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid