Veebruari vilgas viiruste vahetus

Robert Aps
07.02.2017

Veebruar on klassikaline külmetushaiguste kuu. Nohune nina ja kähe kurk kimbutavad nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Kuidas käituda, kui viirused taas ründavad?

 

 

Igal aastal minnakse sügisest kevadeni perearstide juurde samade muredega. Mida teha kaks nädalat kestnud nohuga? Kuidas köhast enne koolietendust lahti saada? Kas ma võin palavikuga trenni teha?

Külmetushaiguste ehk ülemiste hingamisteede ägedate viirusnakkustega tegelemise põhitõed ja levinud küsimused vaatame üle koos perearst Hiie Karelsoniga.

 

Kui ninaveed on valla

Nohu on tavapärane talvine vaevus.

"Nohul on palju põhjusi, aga praegusel aastaajal räägitakse tavaliselt viiruslikust ninaneelupõletikust. Kaitsevõime vähenedes pääseb viirus haigust tekitama. Enamasti juhtub see käte, jalgade ja pea külmetamisel. Nii öeldaksegi rahvasuus külmetushaigus," räägib perearst.

"Külmetumine vallandab organismis sündmuste jada, mis päädib nina limaskesta põletikuga. Ninaeritis on vesine, läbipaistev ja limane. Paranemise eelduseks on selles staadiumis näiteks hea immuunsüsteem ja normaalne nina anatoomia."

Kirjeldatud äge staadium kestab keskmiselt viis päeva. Taandumise asemel võib lisanduda bakteriaalne põletik. Siis muutub ninaeritis kollakasroheliseks, mädaseks ja viskoosseks.

"Nohu korral on oluline tagada õhu vaba liikumine. Esimestel päevadel on soovitatav loputada nina füsioloogilise lahusega ja kasutada suukaudset dekongestanti ehk ninakinnisust leevendavat ravimit," selgitab dr Karelson. "Sobib pseudoefedriin, mis võib olla kombinatsioonis triprolidiiniga. Mõlema aine talumatuse korral peaks kasutama ninaspreid, et vältida tursest tekkivaid tüsistusi."

Kodutohtri lugeja on küsinud, kas nohusiirupi ja nohurohu koostoime pärast peaks muretsema. "Tõenäoliselt peab lugeja nohusiirupi all silmas pseudoefedriinvesinikkloriidi või triprolidiinvesinikkloriidi sisaldavaid siirupeid ja nohurohu all meil levinud ksülometasoliini spreisid. Mõlemad on dekongestandid. Koostoime tõttu suureneb kõrvaltoimete risk. Kõige sagedamini on need rahutus, unehäired, vererõhutõus ja südame löögisageduse kiirenemine," vastab Hiie Karelson.

"Tasub meeles pidada, et ksülometasoliini tüüpi ninaspreisid võib kasutada ainult nohu ägedas staadiumis lühikest aega, nii 3–5 päeva. Pikemal kasutamisel hakkavad need spreid ninahingamise takistust süvendama."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid