Vesine kevad

Kadi Lehtmets
06.03.2015

Teadmiseks ka täiskasvanutele!

 

 

Kui lapsel on õietolmuallergia, algab kevad tema peres varakult ja vesiselt: esimesed õietolmupilvekesed paiskuvad õhku juba märtsis.

Vestleme nii paljusid lapsi – ja ka täiskasvanuid – piinavast allergiast Tallinna lastehaigla allergoloogi Karin Puksiga.

 

Allergoloog Karin Puks ütleb, et õietolmuallergia ehk pollinoos, rahvakeeli ka heinanohu, vaevab peamiselt kevadel-suvel. See, millal just allergiasümptomid välja löövad, sõltub omakorda sellest, milliste õietolmude suhtes ülitundlik ollakse.

"Kevadised õitsejad ja seetõttu allergeenid on lepp, sarapuu ja kask," loetleb arst. Muide, lepa õietolmu võib õhus leiduda juba veebruari lõpus, ehkki enamasti õitseb see puu märtsis või aprillis. "Samal ajal õitseb ka sarapuu. Kui kask õitseb tavaliselt aprillis-mais, siis tema õietolmu võib õhus olla juba märtsis, kuid veel ka juunis. Tasub meeles pidada, et puude õietolmude vahel esineb sageli ka ristuvat allergiat."

 

Mitte ainult kevadel

Õietolmuallergia ei piirdu kaugeltki ainult kevadega. Mai lõpus võib haigusnähte esile kutsuda võilill. Suvel (mai lõpust juuli alguseni) põhjustavad paljudele vaevusi just kõrrelised: "Siia alla kuuluvad heintaimed, nagu näiteks timut, aruhein, kerahein, reihein ja mitmed teised, samuti teraviljad – eelkõige rukis – ja ka pilliroog. Suve lõpus, augustis, võivad allergianähte esile kutsuda umbrohud ja sellised korvõielised, nagu näiteks puju, koirohi ja kummel."

Mõni kevad on külm ja pikk, teine varajane ja päikeseküllane – kas ka see mõjutab õietolmuallergia avaldumist? Dr Puks tõdeb, et aastad ei ole tõepoolest vennad ning erineva ilmaga võib õietolmu suhtes ülitundlik inimene end ka erinevalt tunda: "Päikesepaistelisel soojal kevadel, eriti tuulise ilmaga, on õhus õietolmu palju, allergianähud ägenevad. Seevastu külmal, vihmasel kevadel on õietolmu õhus vähe ning allergikud tunnevad ennast paremini." Ka pärast äikest võib õhus olla palju õietolmuosakesi.

Õietolmu hulka õhus saab täpselt järele vaadata allergialiidu kodulehelt, kus koostöös Eesti keskkonnauuringute keskusega avaldatakse jooksvalt õietolmuseire andmeid.

Loe edasi ajakirjast

Sarnased artiklid