6 võimalust kiirendada ainevahetust

Kodutohter
15.01.2021
Shutterstock

Ainevahetuse all mõeldakse tavaliselt energiakulutust ja seda, kui kiiresti põletab inimene söödud toidu ehk kui hästi muudab organism toitained rakkudes energiaks.

1. Kaal hakkab tõusma, kui ainevahetus aeglustub.

Paljud asjad mõjutavad ainevahetuse toimimist. Vananedes vähenevad inimese lihasmass ja energiakulutus ning kehakaal hakkab tõusma. Põhjus on enamasti selles, et söömisharjumused jäävad samaks ja portsud jäävad sama suureks, kuid energiat kulub vähem. Eriti just vanemas eas peaks hoolitsema oma lihaste eest, tegema regulaarselt lihastele harjutusi, sest lihased kulutavad energiat.

2. Ainevahetust saab kiirendada rohkem süües.

Energiasaamine mõjutab ainevahetust. Kui süüa liiga vähe, läheb organism kokkuhoiurežiimile ja kulutab ka vähem energiat. Kui süüa rohkem, saavad sellest jõudu ka lihased, mis omakorda kulutavad energiat.

3. Tšilli ja kofeiin kiirendavad ainevahetust.

Tšilli ja selle toimeained kiirendavad ainevahetust, kuid mitte nii palju, et seda saaks mingiks salendavaks preparaadiks pidada. Tulise toidu söömisel ainevahetus mõnevõrra kiireneb.

Uuringud on näidanud, et kofeiini sisaldavad joogid kiirendavad ainevahetust koos liikumisega. Kui juua tass kohvi ja minna siis jooksma, suureneb pisut energiakulu. Ilma liikumiseta kohv energiakulutust ei mõjuta.

4. Külma joogi joomine kulutab energiat.

Külma joogi joomine kulutab mõnevõrra energiat, sest organism teeb tööd, et soojendada külma jooki.

5. Ära väldi süsivesikuid, need kiirendavad ainevahetust.

Tihti mõeldakse, et just süsivesikud on need, mis aeglustavad ainevahetust. Mitmed populaarsed dieedid innustavad süsivesikuid vältima. Tegelikult kiirendavad süsivesikud seedimist. Just täisteraviljast ja kliidest pudrud sisaldavad palju kiudaineid ja panevad seedimise tööle. Ka valgu saamise eest peab hoolitsema, sest valk on lihaste kütus. Valgu käsitlemise protsess võtab organismil rohkem energiat, kui teiste toitainete, sellepärast kiirendab ka valk ainevahetust.

6. Ainevahetus ja tervis.

Aeglase ainevahetuse tagajärg on kaalutõus. Kaalu tõustes ei kogune rasv mitte ainult rasvkoesse vaid ka siselundite ümber, mis tekitab palju tervisprobleeme. Kui näiteks rasv koguneb maksa, siis hakkab see tootma rohkem suhkrut. See omakorda ajab sassi suhkru ainevahetuse ja võib viia lõpuks diabeedini.

Liiga kiire ainevahetus või olla põhjustatud kilpnäärme ületalitlusest. Kilpnääre on üks ainevahetust reguleerivatest organitest. Kilpnäärme ületalitlus võib põhjustada kiiret kõhnumist.

Väga oluline tegur nii ainevahetuse kui ka tervise seisukohast on liikumine. Kui istuda pikad tööpäevad laua taga, ainevahetus aeglustub. Liikuma peab endale sobivas tempos absoluutselt iga päev.

Sarnased artiklid