Kõhugaasid ja -puhitus on kõigile tuttav ja loomulik nähtus. Aga mis põhjustab kõhupuhitust? Ja millal on asi nii hull, et peaks arsti juurde minema?1. Eemaldage oma toiduvalikust gaase tekitavad toiduained
Kõhupuhitus on põhjustatud gaasidest. Soolestikus elavad bakterid toodavad seedimisel toidu lagundamiseks kõrvalsaadusena gaase. Gaasid sisenevad soolestikku ka alati, kui inimene õhku neelab. Päevas tekib soolestikus umbes kaheksa detsiliitrit soolegaase. Gaas eraldub puuksude ja röhitsemisena. Mingil määral kogeb seda iga inimene, kuid suurema hulga gaaside põhjus on kõige sagedamini toiduvalikus.
1. Väldi halvasti imenduvaid toiduaineid
Halvasti imenduvad süsivesikud, nagu kaunviljad, kapsas, sibul, rukis, nisu, oder ja õunad, moodustavad soolegaase, kui need jõuavad seedimata peensoolest jämesoolde. Üks võimalus kõhugaase ohjeldada on sellised toiduained, mida välditakse tundliku soola sündroomi puhul ehk FODMAP-i dieedis, oma menüüst välja jätta ja vaadata, kas see aitab.
2.Lisa liikumist
Kõhupuhitus võib tekkida ka sellest, et gaasid ei suuda organismist väljuda. Liikumisel tühjeneb sool soolestikugaasidest kergemini kui paigal seistes. Seetõttu võib näiteks lennu ajal istudes õhku koguneda kõhtu.
Vältida tuleks pikka aega paigal viibimist. Liikumine liigutab ka sisikonda. Igaüks leidma endale sobiva liikumisvormi. Kõik ei pea maratoni jooksma, piisab jalutuskäigust.
Makku kogunenud soolegaaside läbipääsu saab hõlbustada ka täpsete liigutustega. Igaüks, kes on mähet vahetanud, teab, et mõnikord laseb laps gaase välja, kui tõstad ta jalad lae poole. Sama kehtib ka täiskasvanu kohta. Kui inimene heidab pikali selili ja tõmbab põlved kõhu poole, kandub rõhk tema kõhtule, mis vabastab gaasid.
3. Kasuta käsimüügiravimeid, kui kõhupuhitus häirib või teeb valu
Liigseid kõhugaase ja sellest tingitud kõhuvalusid saab leevendada mitmete käsiravimitega.
Kõhupuhituse raviks on tuntuim dimetikoon, mida saab apteegist ilma retseptita. See vähendab soolestiku gaasidest moodustunud õhumullide pindpinevust, nii et väikesed õhumullid sulanduvad suuremateks õhumullideks, mis liiguvad soolestikus kergemini.
Ravimi pole erilisis kõrvaltoimeid. Parim viis veendumaks, et ravim sobib konkreetses olukorras ja võimalike teiste kasutatavate ravimitega, on konsulteerida apteekriga.
4. Kui leebemad vahendid ei aita, tuleb pöörduda arsti poole
Kui käsimüügiravimitga kõhupuhitust kontrolli alla ei saa ning gaasid teevad valu ja segavad elu, tuleks pöörduda arsti poole. Äkiline, tugev kõhupuhitus, millega kaasnevad muud sümptomid, nagu kaalulangus või üldine nõrkus, nõuab alati arstlikku läbivaatust.
Kõige levinumad kõhugaase põhjustavad haigused on laktoositalumatus ja tsöliaakia. Tsöliaakia ehk gluteenitalumatus on autoimmuunhaigus mida diagnoositakse laborianalüüsidega. Kui patsient on enne proovi võtmist vältinud gluteeni sisaldavaid teraviljatooteid, ei pruugi testi tulemus olla usaldusväärne.
Laktoositalumatust ei ole võimalik laboratoorsete testidega tuvastada, sest tulemused kinnitavad vaid geneetilist vastuvõtlikkust laktoositalumatusele. Seetõttu tuleks laktoosi sisaldavad tooted paariks nädalaks välja jätta ja vaadata, kuidas organism reageerib, kui need uuesti oma dieeti lisada.