Miks kõht punnitab?

Kodutohter
22.04.2021
Shutterstock

Liikumine on see, mis paneb soolegaasid liikuma ja sellepärast peab vältima pikaajalist istumist. Kõhulihaste hea toonus tuleb samuti kasuks.

Täiskõhutunne ja punnis kõht, kuigi pole suurt midagi söönud, viitavad jämesoole bakterite tavalisest suuremal hulgal toodetud gaasidele seedekulglas. Gaas võib sattuda makku ja sealt soolestikku ka neelates.

Kohe peale sööki tekkiv turses kõht viitab aeglasele mao tühjenemisele ja funktsionaalsele seedehäirele.

Kõhupuhitus võib olla põhjustatud ka kõhukinnisusest, ärritunud soole sündroomist, tsöliaakiast või laktoosi talumatusest.

Kellel on kalduvus gaasidele ja kõhupuhitusele, peaksid vältima selliseid toiduaineid nagu herned, kapsas, sibul, tomat ja erinevad kunstlikud magusained. Samuti võiks katsetada laktoosi ja gluteenivaba dieeti. Kõike võib proovida kordamööda, et siis jälgida, kuidas kõht reageerib. Nii saab jälile, mis just konkreetselt vaevusi põhjustab. Kui toidus on palju kiudaineid, siis võib katseks neid vähendada, sest ka kiudained võivad põhjustada puhitust.

Liikumine on see, mis paneb soolegaasid liikuma ja sellepärast peab vältima pikaajalist istumist. Kõhulihaste hea toonus tuleb samuti kasuks.

Toidulisanditest võib proovida erinevaid bakteritüvesid sisaldavaid probiootikume. Kui nende kasutamine paari nädala jooksul ei vähenda gaase ega puhitust, pole mõtet nende kasutamist jätkata.

Arsti poole peab pöörduma, kui seoses puhituse ja tursunud kõhuga liitub veel kaalukaotus, väsimus või verine roojamine.

Sarnased artiklid