Allergiasõbralik koer

Kodutohter
19.04.2023
Shutterstock

Allergia ei tähenda enam automaatselt seda, et lemmikloomast unistada ei tohi.

Allergiaga peres tuleks aga koera ostmiseks hoolikalt valmistuda.
Kerge koeraallergia ei pruugi olla takistuseks koera saamisel, sest oma koera on võimalik taluda. Siiski on oluline eelnevalt läbi mõelda, milline oleks allergiasõbralik koer ja kuidas koeraga käituda, kui tervisemure peaks tekkima.
Koeraallergiat põhjustavad koera allergeenid ehk valgurikkad allergeenid, mis erituvad koera nahast ja kõõmast. Päris allergiavaba tõugu pole olemas, sest karvutud ja lühikarvalised koerad toodavad sama palju allergeene kui pikakarvalised.
Mõne inimese jaoks võivad mõned koeratõud põhjustada vähem allergia sümptomeid kui teised. Kuid selle teema kohta pole palju uurimisandmeid.
Tasub teada, et koeraallergiat ei saa ära hoida näiteks õhupuhastaja, pideva kodu koristamise või koera usina pesemisega. Allergeenid on nii peened, et hoolimata ettevaatusabinõudest liiguvad nad kõikjale.
Enne koera võtmist tuleks külastada koertega peresid. Nii saab testida, kuidas allergiline pereliige reageerib.
Võimalik oleks isegi paluda koerga perelt koju proovivisiiti, näiteks nädalavahetusel. Kui tekivad sümptomid juba lühikese külaskäigu ajal, siis tuleks koera soetamine hoolikalt läbi mõelda. Uuringuandmed näitavad aga, et lapsepõlves erinevas koguses mikroobidega kokku puutunud lastel esineb vähem allergiat ja astmat.

Koera soetades peaks kasvatajaga läbi rääkima, kuidas edasi toimida, kui sümptomid ilmnevad ja need on tülikad. Kõige parem oleks kokku leppida, et sellisel juhul võib koera võib kasvatajale tagastada.

Kindlaks on tehtud ka, et Itaalia koeratõug lagotto romagnolo, puudel, Malta koer on need koeratõud, mis tekitab kõige vähem allergiat.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid