Krooniline parodontiit on põhiliselt täiskasvanute haigus, mis algab tavaliselt 30-ndates aastates, võib
kahjustada kas kõiki või üksikuid hambaid ning ravi hilinemisel või puudumisel lõppeda hammaste kaotusega.
Paradontiit on mikroobide poolt põhjustatud hammaste tugikudede põletik, mis mõjutab kogu organismi tervist. Paradontiidile eelneb igemepõletik ehk gingiviit, mis on jäetud ravimata.
Kuna põletik kulgeb valutult, võib anda endast märku alles siis, kui on edenenud juba tükk aega. Raske pardontiidi korral hakkavad hambad liikuma ja võivad kukkuda välja. Puuduliku suuhügieeni korral koguneb hammastele, igemepiirile ja hambavahedesse hambakatt, millesse süljest ja igemetasku vedelikust ladestuvad mineraalained ja moodustub tihke ja kõva hambakivi, mida koduste suuhooldus vahendite abil eemaldada ei ole enam võimalik. Kare ja urbne hambakivi on soodne aluspind uue hambakatu ehk bakterite kinnitumiseks.
Krooniline põletik igemetes tekitab põletikulise seisundi kogu organismis ja võib olla paljude haiguste põhjustaja. See lisab riski haigestuda teise tüübi diabeeti ja südame-veresoonkonna haigustesse.
Et seda ennetada ja haigus õigel ajal avastada, on vaja käia regulaarselt hambaarsti juures. Kuna põletik ei tekita alguses mingeid sümptomeid, saab hambaarst selle varakult avastada ja vastavad abinõud tarvitusele võtta ning ravi määrata. Mida varem raviga alustatakse, seda tulemuslikum see on. Ennetuseks on kõige parem korralik suuhügieen: kaks korda hambapesu sobiva pehmusega hambaharjaga, samuti hambaniidi ja suuvee kasutamine.