Miks hakkab kõht suvel puhkuse ajal streikima?

Kodutohter
15.07.2023
Shutterstock

Suvepuhkuse ajal võib seedimine ootamatult streikima hakata.

Rindkeres on kõrvetised, gaasid kogunevad, kõht on lahti või ei käi läbi.

Puhkuse ajal muutub rutiin.
Suvistel valgetel öödel püsitakse kaua ärkvel ja magatakse hommikul kauem. Lõunasöök võib ununeda ja söömine nihkub hilisõhtusse. Hommikupudru asendab saiake või hotellis hoopis teistmoodi hommikusöök kui kõht on harjunud.
Kõht armastab rutiini ja soolestik liikumist. Kui veedad päevi võrkkiiges lamades ning söögi- ja uneharjumused muutuvad, võib soolefunktsioon aeglustuda ja põhjustada kõhukinnisust. Väljaheited vajavad soolestiku liikumiseks massi ja vedelikke. Seetõttu on kiudainerikkad toidud nagu köögiviljad ja teraviljatooted olulised.

Grillitud toit ja alkohol võivad tekitada kõrvetisi.
Kui suvepuhkuse ajal kõrvetiste sümptomid sagenevad, võib põhjuseks olla grillitud road ja sellega koos tarbitav külm härmas jook.
Vürtsikad ja rasvased toidud ning alkohol, eriti happelised veinid ja vahuveinid, ärritavad mao ja soolte limaskesta ning mõjutavad söögitoru alumist sulgurlihast. Sulgurlihase lõdvenemisel võib maosisu maost söögitorusse ja isegi suhu liikuda. Rinnas on tunda põletustunnet.
Kõrvetisi saab ennetada, kui süüa regulaarselt väikeseid portsjoneid ning tarbida mõõdukalt kõrvetisi põhjustavaid toite ja jooke.
Sageli hakkab kõht lamades valutama. Öistest kõrvetistest võib päästa voodipeatsi tõstmine. Voodi jalgade alla saab lükata näiteks raamatuid.

Kuumus kuivatab keha ja rikub toitu.
Kuuma käes kuivab keha kergesti. Sümptomiteks võivad olla kõhukinnisus ja iiveldus. Seetõttu tuleks regulaarselt tarbida vedelikke. Igapäevase vedeliku vajadus on individuaalne. Kuumaga asfalditööd tegev inimene võib ööpäevas vajada 12 liitrit vedelikku. Pooleteise liitriga saab hakkama suvitaja.
Kuumaga võib janutunne tekkida hilinemisega. Seetõttu on uriini jälgimine parim viis vedeliku tasakaalu kontrollimiseks. Vähenenud urineerimisvajadus ja tumedam värv viitavad vedeliku puudusele.
Suvi on ka toidumürgituse kuldaeg. Kui kõhulahtisus on tõsine, võib põhjuseks olla toidumürgitus. Toidumürgitust põhjustavad bakterid võivad sooja ilmaga kergesti paljuneda. Kergesti riknevad toiduained, nagu liha ja kala, tuleks poeskäikudel pakkida jahutisse ja hoolikalt küpsetada.

Apteegis müüdavatest käsiravimitest saab lihtsamatel juhtudel kõhuprobleemidele leevendust.

Sarnased artiklid