Miks küüslauk korraldab kõhus korralageduse?

Kodutohter
08.08.2021
Shutterstock

Paljud märkavad, et neile toores küüslauk ei sobi. Isegi kogemata toidu sees süües läheb kõht lahti ja hakkab valutama.

10-15 protsenti inimkonnast kannatab ärritunud soole sündroomi all. Soole ärritussündroom (ingl. k. irritable bowel syndrome) on jämesoole talitlushäire, mis ei põhjusta uuringute ega analüüsidega tuvastatavaid kõrvalekaldeid, avaldudes kõhuvalu, rohkenenud soolegaaside ja kõhulahtisuse, -kinnisuse või mõlemana. Sündroomi tekkimismehhanismi ei täpselt veel teata. Tavaliselt on selle sümptomiteks kõhuvalu, kõhupuhitus ja seedimishäired.

Sümptomeid saab leevendada toiduvalikuga, milles vähendatakse lahustumatute süsivesikute ehk kiudainete kasutamist. Need on süsivesikud, mis seedimisprotsessis ei lahustu ja jäävad jämesoolde. Jämesooles asuvad mikroobid kasutavad seda toiduks ja nii tekivad gaasid. Küüslauk võib mõnedele inimestele tekitada rasket kõhuvalu. Laukudes on lahustamatuid, fermenteeruvaid süsivesikuid, mis hakkavad jämesooles käärima ja tekitavad gaase, puhitust, kõhulahtisust ja valu.

Kui küüslauk maitseb, kuid tekitab vaevusi, võib seda asendada näiteks küüslauguõliga. Mõned inimesed suudavad seedida väikeseid koguseid ilma probleemideta. See ongi katse ja eksituse meetod, millega saab välja peilida endale sobiva koguse, mida kõht välja kannatab.

Sarnased artiklid