Isikliku immuunsüsteemi vanus
Kodutohter
10.10.2023
Shutterstock

Uuemad uuringud näitavad, et immuunsüsteemi puhul võib iga olla vaid number.

Mõnedel 70-aastaste immuunsüsteem võib olla nagu keskmisel 40-aastastel, kuid mõnel eakaaslasel on see juba nii nõrk, et ei suuda gripivaktsiini antikehi toota.

Ajakirjas Nature Medicine avaldatud uurimistulemuste põhjal on inimese immuunsüsteemi seisukord kindlaks tehtav ja selle vanust saab täpselt kindlaks määrata. See võib olla õigest east kümme või paarkümmend aastat ees või taga. Erinevalt kronoloogilisest east, on immuunsüsteemi iga tihedalt seotud inimese keha seisundiga.

Teadlased jälgisid 135 erinevas eas terve inimese immunsüsteemi tööd üheksa aasta jooksul.

Tuhandete arvutiparameetrite abil arvutasid nad välja immuunrakkude muutuste mudeli. See oli kõigil tavaline, sõltumata immuunsüsteemi individuaalsetest erinevustest.

Katsealuste immuunsüsteemi erinevusi täheldati funktsionaalse võimekuse muutuse kiiruses, selgitab uurimisdirektor uuringuaruandes. See võimaldab immuunsüsteemi vananemist kaardistada ja määrata inimese immuunsüsteemi vanuse. Erinevalt kronoloogilisest vanusest on immuunsüsteemi vanus rangelt seotud inimese organismi seisundiga. See teave aitab arstidel hinnata haiguse tõenäosust.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid