Mis on immuunsüsteem?

Kodutohter
13.04.2021
Shutterstock

Immuunsüsteem on nagu võitleja meie kehas, kus põhirolli kandjad on lümfi- ja vereringesüsteem, kuid igal elundil on oma roll.

Mõni inimene jääb väga kergesti haigeks, teine aga ei haigestu ka suure gripipuhangu ajal. Iga inimese organismil on oma kaitsesüsteem, mille võib jagada kaheks – sünnipäraseks ja kohanevaks süsteemiks. Organismi võimet kaitsta end haigustekitajate eest nimetatakse immuunsuseks.

Tugev immuunsüsteem on hea tervise võti, mis aitab meid kaitsta kõikvõimalike haiguste eest, hoiab allergilised reaktsioonid kontrolli all, suunab ja aeglustab õiget ning eakohast vananemisprotsessi.

Immuunsüsteem on nagu võitleja meie kehas, kus põhirolli kandjad on lümfi- ja vereringesüsteem, kuid igal elundil on oma roll. Lümfisüsteem koos teiste organitega toodab rakke – lümfotsüüte, mis tunnevad kehas ära sissetunginud võõrkehad, mikroobid ja vääralt arenevad rakud, ning hakkavad nendega võitlema, et need hävitada. Tekitatakse antikehad. Valged verelibled hävitavad organismi sissetunginud baktereid, kahjustatud ning surnud kudesid.
Hästi toimiv immuunsüsteem on tasakaalus. Organismi kaitserakud tunnevad ära ained, mida vajame toiduks ja terve olemiseks, ja lubavad neil siseneda. Soolestikus elavad nii meile sõbralikud kui vaenulikud bakterid. Kuni need püsivad omavahel tasakaalus, on seedetrakti immuunsus tugev. Kui vaenulikud bakterid hakkavad vohama, mis juhtub siis, kui toidus on palju suhkrut, küllastunud rasvhappeid, tekivad seedimisprobleemid.
Halvasti toimiv immuunsüsteem annab endast märku kiiresti. Madal immuunsus muudab meid iga viiruse ees kaitsetuks ja põeme sagedasti erinevaid nakkusi, sagenevad seedimisprobleemid, kurnatus, liigesevalud, lihasnõrkus või nahaprobleemid.
Tasakaalustamata immuunsüsteem on ka allergiliste reaktsioonide põhjustaja.

Parima tervise tagavad tervislikud eluviisid: liikumine, tervislik ja mitmekülgne toitumine.

Mis puutub aga nakkushaigustesse, siis vaktsiinid on siiani parimad ja toimivamad nakkushaiguste vältijad. Need sisaldavad haigustekitajate ohutuid versioone ja aitavad immuunsüsteemil kogemusi omandada ja nutikamaks muutuda. Täpselt samamoodi nagu inimesed omandavad teadmisi kooliõpikutest ilma vajaduseta kõike ise otsast peale avastada, on ka immuunsüsteemil tõhusam haigustega võitlemiseks valmistuda vaktsiinide abil ja mitte haigustekitajaga otseselt kokku puutudes.

Sarnased artiklid