Juba esimene vaktsiinisüst pakub kaitset

Kodutohter
11.03.2021
Shutterstock

Juba ühe doosiga COVID-19 vastu vaktsineerimine vähendas haiglaravi vajadust vaktsineeritute hulgas märkimisväärselt.

Šotimaal avaldatud uuringus selgub, et ühe doosiga COVID-19 vastu vaktsineerimine kaitses selle haiguse tõttu hospitaliseerimiste eest 85%, kusjuures mRNA-põhise vaktsiini tõhusus pärast esimest doosi oli väiksem kui vektorvaktsiini oma.

Šotimaal viidi läbi COVID-19 vaktsiinide efektiivsuse hindamiseks suur uuring, mis hõlmas 5,4 miljonit inimest, mis on 99% Šotimaa elanikkonnast. Vaktsineeritute hulgas oli palju eakaid ja krooniliste haigustega inimesi, kes on COVID-19 raskest kulust, hospitaliseerimisest ja surmast enim ohustatud.

Vaktsiinide efektiivsus haiglaravi vältimise osas suurenes ajapikku, saavutades mõlema vaktsiini puhul maksimumi 28-34 päeva pärast esimest vaktsiinidoosi. Pärast vaktsineerimist Pfizer/BioNTechi vaktsiini ühe doosiga oli 28-34 päeva hiljem näha haiglaravi vajaduse vähenemine 85%. Pärast vaktsineerimist AstraZeneca/Oxfordi Ülikooli vaktsiini ühe doosiga oli 28-34 päeva hiljem näha haiglaravi vajaduse vähenemine lausa 94%.

Seega vähendas juba ühe doosiga COVID-19 vastu vaktsineerimine haiglaravi vajadust vaktsineeritute hulgas märkimisväärselt. Ka kõige vanemad vaktsineeritud said hea kaitse, kusjuures selles eagrupis kasutati kõige enam AstraZeneca/Oxfordi Ülikooli vaktsiini.

Uuringu läbi viimise ajal oli kahe doosiga vaktsineeritud inimeste hulk liiga väike, et vaktsiini tõhusust hinnata pärast täielikku vaktsineerimist.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid