Kas kurkum on tõepoolest tervislik?

26.10.2020
Shutterstock

Katsed näitavad, et kurkum aitab ennetada eesnäärme-, kopsu-, rinna-, soole-, naha- ja emakakaelavähki.

Kas kurkum on tõepoolest tervislik?

 

Kurkumil on vähivastane toime.

Tõde.

Laboratooriumis katseloomadel tehtud katsed näitavad, et kurkum aitab ennetada eesnäärme-, kopsu-, rinna-, soole-, naha- ja emakakaelavähki. Inimestega on kliiniliste uuringute tulemusi veel vähe, kuid ka nende tulemused näitavad, et kurkumi abil on võimalik ennetada mõningaid kasvajaid. Vajatakse siiski veel üksjagu lisauuringuid, et saada aru kurkumi täpsest toimest.

 

Kurkum parandab seedimist.

Tõde.

Kurkum vähendab puhitusi soolestikus, soodustab maohappe ja sapi eritumist, mis omakorda aitab toidul seedida. Teaduslikku kinnitust on leidnud ka kurkumi põletikuvastane toime Tuleb meeles pidada, et kurkum on rasvlahustuv aine ja see imendub paremini, kui seda süüakse koos rasvainega. Kurkum vajab kõrvale musta pipart, milles olev aine piperiin aitab kurkumil imenduda.

 

Kurkumit võib võtta toidulisandina.

Müüt.

Kurkumit müüakse apteekides kapslitena, kuid nende mõju ja täpset kurkumiinisisaldust pole uuritud. Turvalisem on kasutada toitude maistestamiseks kurkumipulbrit või karrit, mis sisaldab kurkumit. Sobiv kogus kurkumipulbrit on 0,5-1,5 tl päevas. Kõigile kurkum ei sobi. Verd vedeladavate ravimitega ei tohi kurkumit koos kasutada, sest ka kurkumil on verdvedeldav toime. Samuti võib kurkumit tarvitades veresuhkru tase langeda liiga madalale ning seetõttu võib see olla ohtlik diabeetikutele.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid