Kas loodustooted aitavad kolesterooli alandada?

Kodutohter
14.01.2021
Shutterstock

Punase riisi ekstrakt alandab kolesteroolitaset veres ja mõjub soodsalt veresoonkonna haiguste ja kõrge vererõhu korral.

Punast riisi saadakse valge riisi fermenteerimisel. Fermenteerimisel tekib ka iseloomulik punane värv. Punase riisi ekstrakt alandab kolesteroolitaset veres ja mõjub soodsalt veresoonkonna haiguste ja kõrge vererõhu korral. Regulaarne punase riisi toidulisandi tarvitamine alandab üldist ja LDL ehk halva kolesterooli taset ning tõstab HDL ehk hea kolesterooli taset.

Punases riisis ja sellest valmistatud kapslites on mõni milligramm monakoliin K-d, mis on oma ehituselt samasugune, nagu arstide poolt välja kirjutatud kolesterooliravimis sisalduv lovastatiin. Seega on monakoliini sisaldaval fermenteeritud punasel riisil sama toime mis statiinidel.

Kuna toidulisandites on sama toimeaine kui retseptiravimis, siis võib esineda ka samu kõrvaltoimeid. Suured annused võivad tekitada iiveldust, kõhulahtisust ja lihasvalusid.

Toidulisandite toimeainete sisaldust ei jälgita nii rangelt, nagu retseptiravimitel. Seega võib erinavate firmade toimeainesisaldused kõikuda. Ka kaastoimeid koos teiste ravimitega on toidulisanditel ravimitest vähem uuritud.

Pikaaegne punase riisi ekstrakti kasutamine vähendab ubikinooni tootmist organismis ja seetõttu soovitatakse punase riisi preparaatide tarbimisel võtta ubikinooni toidulisandina.

Seda, kas kolesterooli alandamiseks piisab punase riisi toidulisandist või lasta välja kirjutada retseptiravim, peab kindlasti arutama oma perearstiga.

Sarnased artiklid