Kas vanemas eas jooksmine on kasulik?
Kodutohter
24.04.2021
Shutterstock

Kas vanemas eas jooksma hakates võib süda üles öelda? Kas võib hakata liikuma, jooksma ja trenni tegema ka ilma arstiga konsulteerimata?

Liikumine on kõige parem viis ennetada südamehaigusi ja samuti haige südame treenimiseks, et saavutada paremat seisundit.

Terve vanem inimene võib alustada jooksmist vähehaaval ja oma organismi kuulates ka ilma arstiga konsulteerimata. Turvaline on alustada aeglaselt ja lisada natukehaaval kiirust ja koormust, kogu aeg tervist jälgides. Alata võiks igapäevasest rahulikust käimisest. Paari nädala möödudes võib lisada kiirust ja proovida seejärel aeglast sörki. Liikuma peaks minema paar tundi peale sööki. Oluline on teha enne jooksma asumist kerge soojendus hüpeldes ja pisut venitades. Tähtis on teha venitusharjutusi ka jooksu lõpetamisel.

Suured temperatuurivahed koormavad südant, nii et pakasega ei maksa välja jooksma minna, vaid teha harjutusi siseruumides. Liikumise kasulikkus vanemas eas suureneb veelgi, kui teha seda koos sõbra või tuttavaga, kellega saab suhelda.

Kui süda on haige, peab enne treeningutega alustamist arstiga kindlasti nõu pidama. Samuti siis, kui treeningu ajal või peale seda tekib nõrkus, liiga tugev väsimus, õhupuudus, valu rinnus või südame rütmihäire.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid