Kes peaks võtma toidulisandeid?

Kodutohter
25.07.2020
Shutterstock

Toidulisandid on mõeldud täiendama mitmekülgset toiduvalikut, mitte seda asendama.

 

Kes peaks võtma toidulisandeid?

Maailma paremate arstide ja toitumisnõustajate seisukoht on, et toitained peaks saama kätte mitmekülgsest ja tervislikust toidust. Kuid milline toit on piisavalt tervislik ja mitmekülgne ning kui palju peaks seda sööma? Kuidas saab olla kindel, et toiduvalik sisaldab kõike vajalikku?

Tundub, et lihtne lahendus on võtta iga päev üks multivitamiini tablett, et kindlustada organismi kõigi vajalike toitainetega. Kuid asjatundjad ei soovita rutiinset vitamiinide söömist, sest isegi suured teaduslikud uuringud pole näidanud, et sellest oleks midagi kasu.

Vananedes võib toiduainetest vajalike toitainete kättesaamine ja imendumine olla raskem: toidu valmistamine on tülikas, söögiisu on kadunud, haigused ja ravimid takistavad toitainete imendumist. Toiduvalik jääb ühekülgseks ja köögivilju ning valku süüakse liiga vähe. Mida vanem ja hapram on eakas inimene, seda raskem on saada toiduainetest kätte kõike vajalikku. Sel juhul võib arst soovitada erinevaid toidulisandeid, et inimene saaks vajalikul hulgal energiat, mineraalaineid ja vitamiine. Toidulisandeid võetakse tavaliselt kuurina ja eriti vajalikud on need peale haigust või operatsiooni toibumisel. Kuid need on ikkagi mõeldud täiendama mitmekülgset toiduvalikut, mitte seda asendama.

Toidulisandi võtmist tasub kaaluda, kui kimbutab pidev väsimus, mis isegi puhates üle ei lähe. Asjatundjad soovitavad veel võtta toidulisandeid pärast haigusi, nagu osteoporoos, rauapuudus, kurnatus jne, ning igal juhul konsulteerida oma arstiga.

Kui toidulisandeid kasutada mõistlikult, pole põhjust nendesse hüsteeriliselt suhtuda. Kuigi uuringud seda ei kinnita, võivad nad siiski aidata vältida gripiviirust, tugevdada organismi ja anda jõudu treeninguteks. Ja polegi tähtis, kas tulemus tuleb toidulisandist või usust selle toimesse.

Mõnikord rõhutatakse meedias asjatult toidulisandite miinuseid ja unustatakse rõhutada positiivset poolt. Meie apteekides ja loodustoodete kauplustes on toidulisandid kõik kontrollitud ja turvalised. Teine asi on internetist tellitud toodetega, mis tulevad väljastpoolt Euroopa Liitu, nende puhul pole kunagi kindlust, mida ja kui palju nad sisaldavad. Kuna toidulisanditega kauplemine on kogu maailmas suur äri, neid reklaamitakse pidevalt ja agressiivselt ja tekitatakse kiusatus neid pidevalt tarvitada, et olla tervem, ilusam, energilisem.

Sarnased artiklid