Kuidas mõjub kompuutertomograafia?

Kodutohter
25.11.2022
Shutterstock

Kui tihti võib kompuutertomograafiat teha?

Kas kiirgus võib panna vähi kasvama?

Peale vähiravi toimub järelkontroll kompuutriga tavaliselt üks kord aastas.

Eriarstid teevad radioloogidega tihedat koostööd, et inimest ilmaasjata ei kiiritataks. Kindlasti saab järelkontrolli ajal vähem kiirgust kui esmasel uuringul. Enamasti tehakse üksainus skaneering, mitte mitu, nagu haiguspõhjuste avastamisel. Tavaliselt sõidab laud uuritava inimesega aparaadi sisse kahel korral: esimesel korral määratakse kindlaks kus uuringu piirkond algab ja kus lõpeb ja teine ongi uuring ise.

Kui aga tekivad vaevused või on mõned analüüsid normi piiridest väljas, võib juhtuda, et uuring tehakse varem kui aasta pärast. Alati on abiks ka ultraheliuuring, millega on võimalik leida haiguskoldeid ja teisi kahtlasi muutusi.

Arstid jälgivad hoolega uuringuid kogu maailmas ja otsustavad vastavalt uuringute tulemustele kui tihti patsient kompuuteruuringut vajab.

Patsiendid ei pea kiirguse pärast muretsema, sest meditsiinikiirgust kasutatakse nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. Aeg-ajalt on juhtunud, et järelkontrolli käigus leitakse hoopis uus haigus, mida peab ravima hakkama.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid