Hiljutist uuringut esitleti Ameerika Toitumisühingu aastakoosolekul.
Teadlased vaatasid aastatel 2011–2019 enam kui 700 000 USA veterani terviselugusid ja küsimustike vastuseid, et teada saada, kuidas nende eluiga muutus sõltuvalt sellest, kui palju tervislikke eluviise nad järgisid.
Uurimisväljaande kohaselt leidsid teadlased, et kaheksa elustiili harjumuse omaks võtmine pikendas kuni 24 aasta võrra nende meeste eluiga, kes olid 40. eluaastaks kõik need tervislikud harjumused omaks võtnud. Naistel oli vastav näitaja 21 aastat.
Siin on kaheksa asja, millele peaks tähelepanu pöörama:
* kehaline aktiivsus
* opioidisõltuvus puudub
* mittesuitsetamine
* stressi juhtimine
* tervislik toitumine
* vähene alkoholi tarbimine
* hea uni
* positiivsed sotsiaalsed suhted
Pressiteates toodi välja, et uuringutulemused näitavad, et tervislik eluviis on oluline nii rahva tervise kui ka individuaalse heaolu seisukohalt.
Mida varem alustada, seda parem, kuid isegi kui teha väike muudatus alles neljakümnendates, viiekümnendates või kuuekümnendates, on see ikkagi kasulik..
Uuring näitas, et tervisliku elustiili omaksvõtmisest on kasu ka vanemas eas.
Uuringust selgus, et eluiga lühendas eelkõige vähene liikumine, opioidide tarbimine ja suitsetamine. Teadlaste sõnul seostati neid tegureid uuringuperioodil 30–45 protsenti suurema surmariskiga.
Stress, liigne joomine, kehv toitumine ja halb uni olid kõik seotud ligikaudu 20-protsendilise suurenenud surmariskiga, samas kui positiivsete sotsiaalsete suhete puudumine oli seotud 5 protsendi suurenenud surmariskiga.
Teadlaste sõnul rõhutavad tulemused, kui palju need elustiili tegurid mõjutavad enneaegset surma põhjustavate krooniliste haiguste, nagu südame-veresoonkonnahaigused ja 2. tüübi diabeet, teket.