Tavaline ravim võib suurendada dementsuse riski

Kodutohter
25.03.2023
Shutterstock

Briti uuring näitab, et lahtistite regulaarne kasutamine on tõenäoliselt seotud dementsuse riskiga.

Hiljutine uuring näitas, et inimestel, kes kasutavad regulaarselt ja pikka aega lahtisteid, võib tekkida dementsus tõenäolisemalt kui teistel. Seos ei ole väga tugev, kuid hõlmab suurt inimeste rühma. Lahtistid on laialdaselt kasutusel ja neid saab apteekidest vabalt osta, nii et võimalikud kahjud võivad tabada paljusid patsiente.
Ajakirja Neurology avaldatud tulemused põhinevad Suurbritannia biopanga andmetel ja 500 000 keskmiselt 57-aastase inimese terviseandmetel. Veidi vähem kui 4 protsenti osalejatest ütles, et kasutavad regulaarselt lahtisteid. Kasutamist peeti regulaarseks, kui ravimit oli eelmisel kuul võetud peaaegu iga päev.
1,3 protsendil regulaarselt lahtistite tarvitajatest ja 0,4 protsendil teistest osalejatest tekkis kümneaastase jälgimisperioodi jooksul dementsus. Kui analüüsis võeti arvesse osalejate vanust, haigusi, muid ravimeid ja palju muid taustamuutujaid, seostati lahtistite kasutamist 50 protsenti suurema haigestumise riskiga.
Seos oli tugevaim patsientidel, kes kasutasid mitut lahtistit. Ainult ühte ravimit kasutavate patsientide puhul kehtis seos ainult nende patsientide puhul, kes kasutasid osmootseid väljaheite pehmendajaid, mis pehmendavad väljaheite massi, imades vedelikku soolestikku.
Mis seose täpselt põhjustab, pole veel selge ja väljaheite pehmendajatega kaasnev haigestumise oht pole praktikas kuigi suur. Kuid lahtisteid kasutatakse laialdaselt ja neid saab apteekidest vabalt osta, nii et võimalikud kahjud võivad tabada paljusid patsiente.
Täiskasvanutel on kõige levinumad kõhukinnisuse põhjused elustiil, näiteks vähene kiudainesisaldus ja ebapiisav vedeliku tarbimine ning vähene liikumine. Peamine ravi on elustiili ja toitumise muutmine. 8–26 protsenti tervetest täiskasvanutest kannatab kõhukinnisuse all ja piiratud liikumisvõimega eakatest kuni 80 protsenti.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid