Läbipõlemine on tänapäeva haigus

Kodutohter
23.05.2022
Shutterstock

Oled tihti väsinud, sulle tundub, et maailmas pole enam midagi huvitavat, ning ka tervis pole päris korras. Selline seisund võib viidata läbipõlemisele.

Seetõttu tasub rahulolematuse ilmnemisel kiiresti midagi ette võtta.

Esimesena defineeris läbipõlemist ameerika psühhoanalüütik Herbert Freudenberger, öeldes, et läbipõlemissündroom on energia kulumine, mis tekib vaimsest ja füüsilisest ülekoormusest. See röövib inimeselt energia ja võime probleeme lahendada. Põhjuseks on see, et inimene püstitab endale sageli liiga kõrgeid eesmärke, mida ta ei suuda täita. Samal ajal ei ole ta valmis seda enesele tunnistama, vaid üritab meeleheitlike pingutustega siiski eesmärkideni jõuda. Inimene tunneb end väsinuna, ärritatuna ja üksikuna.

Läbipõlemine on kroonilise stressi tagajärjel tekkinud jõuetus, tühjus ja tahtetus. Praegusel ajal esineb seda küllaltki palju. Inimene ei jaksa midagi teha, ei taha enam midagi, tunneb end justkui tühjaks pigistatud sidrun. Läbipõlemine ei teki muidugi paugupealt, vaid vähehaaval. Inimene harjub oma seisundiga ega saa ise arugi, et on piiri peal või sellest juba ülegi läinud.

Naised tunnistavad stressi tundemärke tavaliselt varem, sest nad on üldiselt oma tunnete ja emotsioonidega paremini kontaktis kui mehed. Naine saab endale kergemini öelda, et on väsinud. Juba sõbrannale kurtmine võib leevendada olukorda. Mehed seevastu tõmbuvad pigem endasse, sest pole ju nn mehelik muresid kurta. Nad uputavad ennast töösse, lasevad auru välja alkoholi abil või tegelevad ekstreemspordiga - see aga ei ole lahendus tekkinud probleemidele.

Läbipõlemist seostatakse tihti ainult tööga, kuid see ei pruugi alati nii olla. Inimene võib läbi põleda näiteks ka abikaasa või lapsevanemana.

Läbipõlemine mõjutab inimest tervikuna.
Läbipõlemine haarab inimest kogu täiega, nii emotsionaalselt, vaimselt kui ka füüsiliselt, sest inimene on üks tervik. Ühe osa kurnatus mõjutab ka teisi. Esmalt saab ta aru, et midagi on valesti. Esimesed läbipõlemise tundemärgid on tavaliselt ärritatus, rahutus ja närvilisus. Tähelepanu on hajevil. Edasi tulevad väsimus, apaatsus ja jõuetus ning otsustamatus. Ei taha enam midagi, miski ei huvita. Inimesel tekib tunne, et keegi niikuinii teda ei mõista. Tekivad unehäired ja vererõhk kas tõuseb või vahel ka langeb.

Ülepinge võib väljenduda veel paljude erinevate sümptomite kujul. Muuhulgas on nendeks ärevus, meeleolu langus, pidev nälg, koormatuse tunne, allergiad, liigesevalud, seedehäired või aeglane paranemine haigustest. Need tundemärgid omakorda võivad olla paljude haiguste esimesed sümptomid ja neile on vaja õigeaegselt tähelepanu pöörata. Korraga esineb neist tavaliselt mõni ning ei ole vaja oodata paljude ilmnemist, vaid abi võiks otsida juba mõne sümptomi puhul.

Läbipõlemise sümptomite esinemise puhul on oluline need ära tunda ja endale tunnistada ja otsida abi psühholoogilt. Hea oleks ka planeerida oma tööd ja tegemised ümber ja võtta välja puhkus ning minna puhkama kuhugi, kus saab ennast eelnevast välja lülitada. Võib läbi helistada sõbrad ja tuttavad ning küsida laenuks suvilat või talumaja. Kõige parem, kui seal pole ka võimalust töökirju lugeda. Hõivatud väikeste laste emal või isal pole see kindlasti lihtne, aga kui häda käes, aitavad kindlasti ka vanavanemad.

Sarnased artiklid