Laialt levinud tupeseen

Kodutohter
21.09.2022
Shutterstock

Tupeseen on mikroob, mis kutsub esile anomaalset voolust.

Kuidas tekib tupeseen? Kas kondoom hoiab nakatumise ära? Miks kipub haigus korduma? Küsimusi on märksa rohkem, sest ebamugavust tekitava probleemi eest pole vist ükski naine kaitstud.

Tupeseen on mikroob, mis kutsub esile anomaalset voolust. See on üsna spetsiifiline, ebameeldiv ja väga-väga laialt levinud probleem.
Tupeseent ei loeta otseselt suguhaiguseks. Elu jooksul saame me kõik kusagilt mikroobe, kahtlemata levib see mikroob ka sugulisel teel ning naine võib nakkuse saada partnerilt, aga mitte ainult. Tupeseen võib olla ka tütarlapsel, kes pole sugueluga veel algustki teinud, kuid see on siiski erandlik juhtum.
Pärmiseene esmased tunnused on paks kohupiimataoline voolus, mis tekib suhteliselt ootamatult, tugev sügelus ja ebameeldiv tunne. Limaskestale tekkinud põletik võib kulgeda ka välistele genitaalidele ning põhjustada valulikku urineerimist. Kahtlemata pole kliiniline pilt kõikidel ühesugune. Samuti tasub teada, et 10–20% naistest on pärmiseen tupes olemas, aga kliiniline pilt ei kujunegi välja.

Mingisugune hulk voolust tupest on normaalne. Terviseprobleemile viitab vooluse muutus. Tavapärane voolus on läbipaistev ega põhjusta sügelust või muud ebamugavust. Kui aga tekivad tavapärasest teistsugused nähud, siis tuleb kindlasti pöörduda naistearsti poole.
Pärmseene järel võib teisele kohale asetada bakteriaalse vaginoosi, mida tekitavad anaeroobsed bakterid. Bakteriaalsele vaginoosile on iseloomulik hallikas kalalõhnaline voolus, mis võib teatud hetkel isegi taanduda ning siis uuesti tekkida. Bakteriaalne vaginoos ja pärmseen on paljuski sarnaste tunnustega, kuid neid ei tohi segi ajada. Haigustekitajad ja ravi on täiesti erinevad. Bakteriaalset vaginoosi ravitakse antibiootikumidega, mis seenhaiguse korral on kindlalt vastunäidustatud. Vaginoos ei pruugi olla sugulisel teel ülekantav, kuid seda soodustavateks faktoriteks loetakse seksuaalpartneri vahetust ja korraga mitme partneri olemasolu. Seega peab vooluse muutumisel, sügeluse tekkimisel või valulikul urineerimisel pöörduda kindlasti oma günekoloogi poole, et teha kindlaks, millega on tegemist.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid