“Mu vasak põlv valutab,” kurdab naine arstile. Tohter laseb pildi teha ja sõnab:
“See on ealistest muutustest.”
“Kuidas nii?” imestab naine. “Mu parem põlv on ju sama vana, aga ei valuta!”
Luukude uueneb pidevalt, kasvueas toimub see kiiresti, täiskasvanul umbes 5% aastas. Täielikult uueneb inimese luustik iga 5–6 aasta tagant. Vana luukoe lagundamine ja uue moodustumine on tasakaalus 30.–35. eluaastani. Seejärel väheneb üle 40aastastel luumass 0,5–1% aastas. Kõige rohkem on ohustatud naised 5.–7. aastal pärast menupausi, kui naissuguhormoonide toodang on järsult vähenenud. Sel ajal võib kaotada kuni 50% luumassist.
Meessuguhormoonide produktsioon langeb aeglasemalt ja seetõttu toimub meestel ka luude hõrenemine aeglasemalt. Luude hõrenemisel nende kuju oluliselt ei muutu, kuid need on poorsemad ja seetõttu ka hapramad.
Liigeste ealised muutused seisnevad liigesekõhre taandarengus. Kõige varasem muutus on liigesekõhre kõhetumine ehk atroofia. Kui noortel on sõrmelülivahelistes liigestes kõhre paksus 1–1,5 mm, siis raugaeas ulatub see vaevalt 0,5 millimeetrini.
Kõhrkoe vananemine on artroosi tekkimise alus. Liigese ealistest muutustest arenenud artroosi ravimisel on eesmärgiks valu vähendada ja edasist kulumist pidurdada. Selleks kasutatakse liigeste koormuse vähendamist, ravivõimlemist, abivahendeid (tallatoed, tugisidemed, jalutuskepp jm), füüsikalist ja arstimravi ning raskematel juhtudel ka kirurgilist ravi. Kui vaja, paigaldatakse tehisliiges.
Luud hõrenevad, liigesed kuluvad
14.07.2022
Luude hõrenemisel nende kuju oluliselt ei muutu, kuid need on poorsemad ja seetõttu ka hapramad.