Mida teha, kui nina kogu aeg tilgub?

Kodutohter
03.03.2023
Shutterstock

Nina võib tilkuda sellepärast, et nina limaskestad on vigastatud.

Nina limaskestad lähevad katki, kui nina on seest kuiv ja kui rebida ära kuivanud limakoorikuid. Tegemist võib olla ka vasomotoorse riniidiga. Vasomotoorne riniit on pidev nohu, mida iseloomustb just vedel eritis ninast, mis võib näida allergiana, kuid pole seda. Nina limaskestad on põletikus, mis takistab verevarustust ninas.

Nina peaks iga päev loputama seestpoolt soolaveega ja panema õlil põhinevaid ninatilku või näiteks naturaalset mesilasvaha sisaldavaid salve. Need niisutavad ja kaitsevad nina limaskesti.

Igapäevane nina eest hoolitsemine on eriti tähtis neile, kes töötavad tolmustes, kuumades või kuivades töötingimustes. Seda tarkust teavad oma kogemusest näiteks stjuuardessid. Kui töökohal on kehvad kliimatingimused, siis on nina hooldamine eriti tähtis.

Põhjamaal saab nina talvel kõva vatti, sest vaheldub kuum ja külm kuiv kliima. Väljas saab nina tuult ja pakast, sees jälle kuiva ja sooja keskütteõhku. Kõik see kuivatab nina seestpoolt. Mõnel võib ka talviste lillede õietolm või tugev lõhn nina ärritada. Eriti tugev lõhn on jõuludeks aiatatud hüatsintidel. Abiks on jälle nina loputamine ja niisutamine. Ninaloputuskannu pannakse teelusikatäis soola ja see sulatatakse soojas vees. Soolveega täidetud ninaloputuskannu tila asetatakse ühe sõõrme vastu. Pead kallutatakse nii, et vesi voolab sõõrmest sisse ja tuleb teisest välja. Tuleb meelses pidada, et loputamise ajal tuleb hingata suu kaudu. Ninaloputamine mitte ainult ei niisuta limaskesti, vaid uhub ära ka ninna kogunenud tolmu ja mustuse.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid