Miks peab sööma banaani?

Kodutohter
01.01.2024
Shutterstock

Söö üks banaan päevas!

Vana inglise ütlus on, et üks õun päevas hoiab arsti eemal. Igapäevane banaani söömine võib tervisele sama hästi mõjuda.

Süües iga päev ühe banaani, saab võib-olla vältida järgmisi vaevusi:

1. Kõhukinnisus
Kiudained aitavad kaasa mao normaalsele talitlusele. Need seovad soolestikus vett ja liigutavad seeditud toitu soolestikus edasi.

Küpsetes banaanides on palju lahustuvaid kiudaineid, mis võivad aidata kõhukinnisuse korral. Kuid ettevaatust – toores banaan võib omakorda kõhu ka kinni panna. Kui on soov seedimist kiirendada, peaks sööma küpset banaani.

2. Südame-veresoonkonna haigused
Banaanid sisaldavad kaaliumi, mille piisavat tarbimist on seostatud südame-veresoonkonna haiguste riski vähenemisega.

Maailma Terviseorganisatsioon WHO soovitab saada 3,5 grammi kaaliumi päevas.

NB! Et banaani toitainetest maksimumi saada, peaks banaani sööma, kui see on küps. Seega tuleb süüa banaani, kui see on kollane, kuid enne, kui selle koorele on hakanud ilmuma pruunid laigud.

3. Halvad unenäod
Banaanid sisaldavad väikeses koguses trüptofaani, mis on melatoniini eelkäija. Banaani söömine õhtul enne magamaminekut võib und parandada.

Teisest küljest ei asenda banaan täielikult melatoniinilisandit. Selleks, et saada banaanist sama palju melatoniini kui melatoniini toidulisandist, tuleks seda süüa kilode kaupa.

4. PMS-i sümptomid
B6-vitamiin võib leevendada PMS-i sümptomeid.

Eriti headeks B6-vitamiini allikateks on kala, kana, munad, pähklid ja kaer, kirjutab ajakiri Duodecim. Kuigi banaanis ei ole nii palju B6-vitamiini kui nendes, on see puu- ja köögiviljade seas üks parimaid B6-vitamiini allikaid.

5. Nälg
Banaan on ideaalne suupiste. Seda on lihtne ilma eraldi tööriistadeta koorida. Banaan kotis võib halvima edasi lükata, kui nälg tahab silmanägemise ära võtta.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid