Miks peab teed jooma?

Kodutohter
21.05.2024
Shutterstock

Tees on rohkesti häid toimeaineid, mis muudavad selle organismile kasulikuks ja mitmete haiguste ennetajaks.

Tee on maitsev jook, milles on palju kasulikku. Tees on rohkesti häid toimeaineid, mis muudavad selle organismile kasulikuks ja mitmete haiguste ennetajaks. Kõige tähtsamad on flavonoidid - aktiivsed antioksüdantse toimega taimsed pigmendid, mis tekivad taime enda eluprotsessis. Samasuguseid pigmente leidub ka kõigis värvilistes viljades, kuid tees on flavonoide märks rohkem, kui puu- ja köögiviljades. Et flavonoidid lagunevad kuumutamisel kiiresti, on tähtis juua tee ära kohe peale valmistamist.

Tees olevad antioksüdanid kaitsevad rakke vabade radikaalide eest ning sellega tugevadavad nad organismi üldist kaitsevõimet. Kuna antioksüdante leidub tees erakordselt palju, on sellel ka tugev kasvajatevastane toime. On leitud, et rohleine tee aitab ennetada peaaegu kõigi elundite kasvajate teket. Rohelises tees olevad katehhiinid ei lase vähki tekitavatel osakestel rakke kahjustada ning aitavad kaitsta rakke ka kiiritusekahjustuste eest. Roheline ja must tee aitavad ennetada päikesest tulenevat nahavähki.

Miks peab teed jooma:

1. Roheline ja oolongitee kiirendavad ainevahetust, vähendavad tromboosi ja tselluliidi tekke ohtu ning aitavad hoida kolesteroolitaset normis.

2. Tee joomine võib edasi lükata vananemisnähte, sest antioksüdandid annavad oma panuse rakkude eluea pikenemisse ehk vananemise aeglustamisse.

3. Rohelise ja musta tee joomine aitab ennetada päiksepõletusest tekkivat nahavähki.

4. Rohelises ja mustas tees on rohkesti fluori, mis on tähtis hambakaariese ennetuseks ning vähendab hambakatu teket.

5. Roheline tee aitab tugevdada kappillaaride seinu, reguleerib kolesterooli taset ning seega aitab ennetada isulti ja infarkti.

Hea teada:

1. Tee on ergutava toimega, kui tõmbamisaeg on kuni 3 minutit, ja rahustava toimega, kui tõmbamisaeg on pikem.

2. Olulised tingimused hea tee saamiseks on kvaliteetne teepuru ja valmistamisviis, kasutada tuleb pehmet vett, näiteks allikavett.

3. Teadusuuringute põhjal vähenevad piimaga tee joomisel katehhiinide südant ja veresoonkonda kaitsevad omadused, sest piimavalk kaseiin seob katehhiine.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid