Miks tulevad dieedi lõppedes kilod kuhjaga tagasi?

Kodutohter
25.04.2024
Shutterstock

4 põhjust, miks kaal ei jää suure vaevaga saavutatud tasemele pidama.

Miks kaalulangus ei jää püsima?

1. Püüad kaalust alla võtta ainult treeninguga.
Mitmete uuringute kohaselt sõltub 80 protsenti kehakaalu langetamisel toitumisest ja 20 protsenti treeningust. Seetõttu pole raske treening tõhus viis kaalu langetamiseks, kui sa oma toitumisharjumusi ei muuda.
Saavutatud kaalu hoidmisel on liikumise roll eriti oluline ja sellesse tasub investeerida. Ja loomulikult on liikumine plussiks nii tervise kui ka unekvaliteedi ja söögirütmi osas. Aga see ei saa olla ainus vahend kaalust alla võtmiseks.
Treeningu mõju tervisele on vaieldamatu. Suure hulga kalorite kulutamine liikumisega on aga aeglane protsess. Kui poputad ennast näiteks 300 kilokalorit sisaldava lihapirukaga, pead umbes tund aega energiliselt kõndima, et saadud energiahulk ära põletada.

2. Pead järjest erinevaid moedieete.
Kui kaal püsivalt ei lange, vaid kilod tulevad tagasi, võib põhjuseks olla see, et dieedipidaja on püüdnud kaalust alla võtta igapäevases elus sobimatu dieedi abil. Sageli on tegemist moeröögatustega, mis lihtsalt näljutavad.
Kaalu saab lühiajaliselt alla võtta mitmel viisil, kuid mitte kõik meetodid ei too kaasa püsivat kaalulangust ega ole ka tervislikud.
Kui ei ole ettevaatlik, siis kaotatakse kiirdieedi abil rohkem kaalu lihastest kui rasvkoest. Lihasmassi kadu mõjutab põhiainevahetust, mis omakorda toob kaasa energiakulu vähenemise. Järelikult aeglustub ka kaalulangus. Moedieetide asemel toetab kaalujälgimist ja kaalu langetamist taldrikumudeli järgi sööma õppimine. Mõistlikud portsjonite suurused on olulised, et soovitud kaal jääks püsima.

3. Unustad regulaarselt süüa.
Regulaarne söömine on kaalujälgimise oluline osa. Kui toidukordade vahele jääb liiga palju aega, on lihtne endale lubada ebatervislikke ja energiarikkaid vahepalasid.
Regulaarse söömise korral püsib tuju ja keskendumisvõime hea ning ei teki näljatunnet ega väsimust, mis on tingitud liiga pikast toiduvahest või liiga suurest portsjonist. Kui nälg läheb väga suureks, lähevad ka portsjonid liiga suureks. Energiarikaste suupistete, nagu krõpsude ja küpsiste asemel on aga hea valida vahepalaks puuviljad, jogurt.

4. Sa ei söö köögivilju.
Köögiviljad peaksid olema igaühe toitumise keskmes, olenemata sellest, kas on ülekaal või on kaal normis. Neid peaks sõõma igal toidukorral ja võtma kaasa ka tööle, et kui kõht tühjaks läheb oleks esmaabi käepärast.
Piisav köögiviljade söömine on kõige olulisem toiduvalik kehakaalu langetamiseks. Peamine põhjus on see, et mitmesugused köögiviljad aitavad täiskõhutunnet hoida ja annavad piisavalt kiudaineid. Köögiviljad sisaldavad märkimisväärses koguses vett, mistõttu on nende energiatihedus madal ning samas täitub kõht tervisliku toiduga.
Igal toidukorral peaks pool taldrikust olema täidetud erinevate köögiviljadega.


Selle asemel, et keskenduda sellele, mida ei peaks sööma või mida peaks vähendama, võib lisada oma toiduvalikusse rohkelt köögivilju, salatit, juurvilju, puuvilju ja marju.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid