Naha pehme fibroom ehk akrokord on sageli esinev healoomuline ja mittenakkav nahavohand, mis on naha värvi, pehme ja kergesti liigutatav, valutu ning ulatub ümbritsevast nahast välja väikesel, peenel varrel. Fibroomi esineb peaaegu igal teisel täiskasvanul ja need on võrdselt levinud nii meestel kui naistel. Enamasti esineb seda keskealistel ja vanematel inimestel, kuid see võib areneda igas vanuses. Nad võivad olla kosmeetiliselt häirivad, kuid on tavaliselt kahjutud ja healoomulised.
Fibroom on käsnjas nahamoodustis, mis on naha külge kinnitatud kitsa varrega. Osa jääb väikeseks, läbimõõduga 1-5 millimeetrit, aga mõned võivad kasvada kuni kahe sentimeetri suuruseks. Naha pehmed fibroomid tekivad enamasti nahavoltides või kohtades, kus toimub nahapindade vastastikune hõõrdumine või naha hõõrumine riietega, nagu kael, kaenlaalused ja kubemepiirkond, kuid ka nägu, käsivarred ja rinnad.
Fibroomide arv võib ulatuda ühest sadadeni, ehkki mõned neist võivad ise ära kukkuda, jääb enamus pärast moodustumist püsima.
Kui riided või muud materjalid hõõruvad naha pehmet fibroomi sageli, võib tekkida vohandi ärritus, mis on sageli ka fibroomi eemaldamise põhjuseks. Naha pehme fibroom võib olla ka kosmeetiliselt ebaesteetiline ja inimest emotsionaalselt häirida.
Lisaks vananemisele aitavad nende tekkimisele kaasa ka ülekaal, kõrge kolesterool ja vererõhk ning täiskasvanute teist tüüpi diabeet. Tavaliselt ei esine fibroome lastel ja teismelistel, kuid neid on hakanud tekkima laste ja noorte ülekaalulisuse sagenemise tõttu. Laste fibroomid peaks läbi vaatama arst, neid ei tohi ise ravida.
Fibroomid tekivad siis, kui nahk kaotab oma elastsuse ning nahaalused veresooned ja kollageen moodustavad paksendeid. Eelkõige tekivad need nahapiirkondadel, mis on altid hõõrdumisele.
Fibroomid on valutud, kuid võivad olla häirivad, kui hõõruvad vastu riideid või jäävad ehetesse kinni. Mõnikord katkeb varreke nahakarvade raseerimisel.
Segavad fibroomid saab eemaldada, selleks on apteekides olemas vahendid, pidage nõu apteekriga. Kuigi tundub, et võiks ise selle peenikese varre läbi lõigata, ei maksa seda teha, sest sealt tuleb rohkelt verd ja haav võib muutuda põletikuliseks.
Kui nahamoodustis on pigmenteerunud või hakkab vohama, tuleb seda kindlasti nahaarstile näidata.
Kui te pole kindel, kas teie nahamuutus on fibroom, pidage nõu oma arstiga.