Süüa võib kõike, kuid mõõdukalt

Kodutohter
15.12.2023
Shutterstock

Kõiki pühadetoite võib maitsta, kui pead kinni mõnest tervislikust harjumusest.

Pikad pühad ja sellele eelnev pidulike sündmuste jada võib nii mõnelegi meist lõppeda õige mitme lisakiloga. Millal siis veel, kui mitte jõulukuul lasta rihm veidi lõdvemaks ja nautida kaunist pühadeaega oma rikkalike pidusöökidega! Ka maiustuste osakaal meie menüüs kipub detsembris suurenema kõikjal peibutavate kommikuhjade ja sagedaste pidusöökide tõttu. Kui sa aga igal aastal võtad detsembris juurde näiteks kaks kilo, oled juba ainuüksi viie aastaga kümme kilo raskem. Ja sellest, mis juurde on tulnud, on raske lahti saada.

Kaalus allavõtmine on juba tulekahju kustutamine. Et ülekaalu märkamatult ei tekiks, on mõistlik juba enne piiri pidada.

Kui toit maitseb, on väga lihtne märkamatult süüa päevas 150-200% vajalikust kalorihulgast. Ülekaalu ja rasvumise olulisim tekkepõhjus ongi ülesöömine. Seda saab vältida ainult siis, kui suudad endale selgeks teha, millist toitu oled võimeline nii ahnelt sööma, et ei oska piiri pidada. Samuti tuleb selgeks teha tervisliku toiduvaliku põhimõtted ja lihtsalt hakata neid järgima. Muud võimalust ei ole.

Hea maitse ahvatleb maitsma. Isuäratav toit tekitab mõnusa maitseelamuse, kuid annab põhjuse ka selle kordumiseks - just seepärast tahame süüa veelgi rohkem.

Maitsvus oleneb sellest, kuidas toit mõjub meie aistingutele. Tavaliselt on kõige maitsvamas toidus rasva, suhkru ja soola hea kombinatsioon. Lisaks suurendavad isu ka muud toidu omadused, mis meie tajusid mõjutavad, näiteks vahukoore külmus ja kohevus, šokolaadikoogi aroom või mee-sinepikastmega maitsestatud kanatiibade kuldselt küps pind. Need lisaaistingud panevad toitu suhu pistma veel siiski, kui nälg on ammu kustutatud.

Magus on mõnus koos rasvaga.
Magusaeelistus ei ole üllatav. Kui vastsündinule panna keelele suhkrulahust, tuleb ta näole mõnus ilme: mida magusam see on, seda rohkem meeldib.

Toidueelistusi on palju uurinud Washingtoni ülikooli professor Adam Drewnowski. Esialgu keskendus ta suhkru uurimisele, kuid peagi veendus, et see üksinda ei ole magusa toidu eelistamise põhjus.

Alates 1980. aastatest on pööratud tähelepanu ka rasvale kui maitseparandajale. Leiti, et suhkur on eriti maitsev just koos rasvaga, kuna see annab meeldiva tekstuuri ja aroomi, mis muudab toidu isuäratavaks.

Professor Drewnowski tegi katse viie piimatootega, mille suhkru- ja rasvasisaldus oli erinev: lahja piim, täispiim, piim pooleks veega, paljas vahukoor ja vahukoor, millele oli lisatud päevalilleõli. Selgus, et kõige halvema hinnangu said lahja piim ja suhkruta vahukoor. Kui aga rasvasele koorele lisati suhkrut, maitses see kõige paremini ja sai ka kõige kõrgema hinde.

Seda kõike peaks jõululauas endale meelde tuletama. Süüa võib kõike, eriti pühade ajal, kuid oluline on mõõdukus.

Kui annad jõulude ajal ahvatlustele järele ja sööd liiga palju, ära kuluta aega enesesüüdistustele – alusta uut päeva uue hooga.

Sarnased artiklid