Tähtis on rasva kvaliteet

Kodutohter
07.04.2022
Shutterstock

On olemas head rasvad, halvad rasvad ja eluks vajalikud rasvhapped.

Pikalt kodukontoris istudes on liikumist jäänud väheks ja paljud avastavad, et riided pigistavad. Dieedile mõeldes ei tohiks toidusedelist aga mitte mingil juhul ära jätta häid rasvu.

Vali õiged rasvad

Organism vajab rasva energia saamiseks ja rasvlahustuvate vitamiinide A, E, D ja K imendumiseks. Vali oma menüüsse tahkete rasvade asemel õlid ja eriti oluline on, et seal oleks ka toiduaineid, mis sisaldavad oomega-3 rasvhappeid. Organism suudab ise toota küllastunud rasvhappeid, kuid mitte küllastumatuid rasvahappeid, mida peame saama toiduga.

Väldi küllastunud rasvu. Küllastunud rasvad on toatemperatuuril tahked ja sellepärast neid kutsutaksegi tahketeks rasvadeks. Küllastunud rasvu sisaldavad või, juust, töödeldud lihatooted ja paljud küpsetised.

Vali küllastumatud rasvad. Küllastumatud rasvad on toatemperatuuril vedelas olekus ja sellepärast kutsutakse neid pehmeteks rasvadeks. Pehmeid rasvu sisaldavad taimeõlid, pähklid ja seemned, kalad ja avokaado.

Küllatumatud rasvhapped jagunevad omakorda polükülastumata rasvhapeteks ja monoküllastumata rasvhapeteks. Polüküllastumata rasvhappeid, nagu oomega-3 ja oomega-6 pole inimorganism võimeline ise tootma, neid peab saama koos toiduga. Kuna oomega-6 rasvahept saame taimõlidest ja -margariinidest, siis tuleb eriti tähelepanu pöörata oomega-3 saamisele, sest tihtipeale jääb just sellest vajaka. Rasvhapete tasakaal peab olema paigas. Parimaks oomega-3 allikaks on rasvased kalad nagu angerjas, lõhe, heeringas, tuunikala.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid