Vesivõimlemist ei maksa alahinnata!

Kodutohter
15.02.2022
Shutterstock

Vesivõimlemine on tõhus treening ja sobib eriti just ülekaalulisele või liigestega hädas olijatele.

Juba vees olemine rahustab meeli ja keha tundub sulgkergena. Sellepärast saab vees kehakaalust või east hoolimata teha liigutusi, mille kuival maal tegemine oleks võimatu.

Miks peaks harrastama vesivõimlemist:

1. Kiirendab ainevahetust.

Vesivõimlemine kiirendab ainevahetust ja põletab kaloreid tänu soojuskaole, liikumisenergiale ja lihaste tugevnemisele. Ainuüksi vees viibimine kiirendab ainevahetust. Ümbritsevast veest tingitud soojuskadu võib basseinivees olla kuni 40 protsenti suurem kui kuival maal. Mida külmem on vesi, seda rohkem tarbib keha soojuskao tagajärjel energiat. Liikumise lisandumisel suureneb vesivõimleja energiakulu treeningu ajal veelgi. Sel põhjusel on vees treenimine suurepärane valik, eriti ülekaaluga kimpus olijatele.

2. Vesivõimlemine on liigesesõbralik spordiala.
Kui maal kõndimine, jooksmine või hüppamine tundub täiesti võimatuna, siis vees on kõik võimalik. Vee üleslükkejõud vähendab survet liigestele, mistõttu sobivad veeharjutused ka neile, kelle liigesed kuival maal põrutustele vastu ei pea.
Üleslükkejõud muudab keha vees sulgkergeks, muutes liikumise mugavaks ja lihtsaks. Naine kaalub rinnuni vees vaid 28 protsenti ja mees 34 protsenti omakehakaalust. Näiteks 70 kilo kaaluv inimene kaalub vees vaid 6-7 kilo.

3. Vastupidavus paraneb.
Vees treenides kasutavad liigutused suuri lihasgruppe ja kordused tehakse tempoga. Mida kiirem on tempo, seda rohkem treenija hingab ja vastupidavus paraneb.
Lisaks võimlemisliigutustele suurendab veetakistus hingamis- ja vereringeelundite tööd, suurendades pulsisagedust ja kopsumahtu.

4. Vesivõimlemine arendab tasakaalu ja jõudu.
Tasakaalu säilitamine vees pole lihtsam kui kuival maal. Vees peab lihassüsteem töötama vee takistuse tõttu erinevalt. Eelkõige arendavad tasakaalu kiire suunamuutusega liigutused. Tasakaalu kaotuse puhul pole ka kukkumisohtu, sellepärast on vees turvaline tasakaalu harjutada.

5. Lõõgastab keha ja vaimu
Vesi lõdvestab nii keha kui vaimu. Veel on masseeriv toime ja see võib olla parim ravim pärast pikka tööpäeva.
Veeharjutused aitavad leevendada ka paljusid valusid, näiteks õla- ja kaelavöötme pingeid. Vees vähenevad lihaste pingeseisundid ja paraneb nende elastsus. Hea tehnikaga tagate selle, et vees liikudes ei satuks valed kohad pingesse.

Sarnased artiklid