E-sigaretid: kas uus tappev trend?
Siiri Lelumees
30.07.2014

 

E-sigarettide levik on võrreldav interneti omaga – veebi võidukäigust saadik ei ole miski nii kiirelt kasutajaid leidnud kui elektrooniline sigaret. Ometigi hõljub nende ümber teadmatuse hõng, sest keegi ei oska veel öelda, kui ohtlikud või ohutud need inimese tervisele on.

 

 

Suitsetamine on suurim ärahoitav surma põhjus, mille tõttu lahkub meie hulgast jäädavalt igal aastal Eestis umbes 2000 ja maailmas 6 miljonit inimest. Hiljutisel ESOF2014 teaduskonverentsil Kopenhaagenis ennustas dr ilson Compton (National Institute of Health, USA), et 21. sajandi esimesel poolel sureb tubakatoodete tagajärjel maailmas rohkem kui miljard inimest. Just selle kurva tõsiasja tõttu on nii arstid, teadlased, poliitikud kui ka suitsetajad ja nende lähedased huvitatud võimalikult tervislikust alternatiivist suitsetamisele.

"E-sigaretid, mis on põhimõtteliselt suitsuvabad nikotiini kättetoimetamise süsteemid, tekitavad samuti sõltuvust, kuid on palju vähem ohtlikud kui tavasigaretid. Elektroonilistel sigarettidel on suur potentsiaal, kui need asendavad tavalised tubakatooted täielikult ega muutu suitsetajatele lihtsalt lisavõimaluseks, millega siis tuju järgi nikotiini edasi tarbida," nendib dr Compton.

 

Teadusuuringute vajalikkus

Praegu ei ole e-sigarettide kahjulikkus veel tõestatud, eriti kui võrrelda neid tavatubakatoodetega. Samal ajal pole tõestatud ka nende ohutus. Kui ohutud või ohtlikud elektroonilised sigaretid tegelikult on, seda peavad kinnitama teadusuuringud, mida ka praegu tehakse.

Kuna e-sigaretid on tänapäeva maailmas mõnes mõttes unikaalsed – tervistkahjustava toote asemele pakutakse potentsiaalselt vähem kahjustavat või hoopis ohutut, kuid ometigi sõltuvust tekitavat toodet –, tuleks ohutuskontrollile seada uued aluspõhimõtted.

 

Loe edasi ajakirjast…

Sarnased artiklid