Ettevaatust – šarlatanid!

Katrin Sak
06.05.2014

Häda ajab küll härja kaevu, kuid ka raske haiguse puhul on mõistlik loota eelkõige arstile, mitte otsida kõigepealt abi šarlatanilt, kes võtab küll raha, kuid petab.

 

Kõrvuti klassikalise meditsiini tõestatud meetoditega on aegade jooksul kogu maailmas pakutud ka kaheldava väärtusega võtteid – seda nii tervisehädade leevenduseks kui ka haigustest vabanemiseks. Neid inimesi, kes pakuvad mistahes arstiabi ilma vajalikku kvalifikatsiooni, väljaõpet ja tunnistust omamata, kutsutakse šarlatanideks.

Ajaloost on hästi teada, kuidas näiteks 18. sajandil "raviti" impotentsust ja viljatust "meditsiiniteatrites" spetsiaalse muusikaga või rasestumisprobleemidega naistele pakuti puhastumiseks ja suguorganite taastekitamiseks mürgiseid "ravisid" elavhõbedaga.

 

Haige inimene on kerge saak

Paraku tegutsevad šarlatanid meie ümber ka tänapäeval ning pettureid leidub peaaegu igas meditsiinivaldkonnas. Oma oskuslike psühholoogiliste ja turunduslike võtetega võivad nad mõjutada heausklikke abivajajaid. Tervisehädaga kimpus olevad inimesed on enamasti haavatavamad ja kergeusklikumad kui terved ning langevad sagedamini ka pettuste ohvriks. Tõsiste haigustega inimesed kaaluvad mõnevõrra erinevalt ka teenuste hinda ja loodetavat kasu – tervenemislootuse nimel ollakse sageli valmis loobuma mistahes maisest varast.

Erinevalt ravitsejatest, kes ise oma võimetesse ja oskustesse usuvad, teavad šarlatanid hästi, et nende teod põhinevad pettusel. Seega ei valeta nad isikliku kasu ja hüvangu saamise nimel sugugi mitte endile, vaid ainult teistele. Klassikaliseks võtteks oma "ravi" tõhususe tõendamisel on nii turunõudluse kui ka rahulolevate patsientide lugude esitamine, jättes seejuures avalikustamata luhtunud juhtumid ja nende tagajärgede tegeliku tõsiduse.

Lubades kiiret, odavat ja kindla peale saadavat ravi, mõjub selline reklaam abiotsijale palju veetlevamalt, kui klassikalise meditsiini viljelejate antud vähem entusiastlikud, kuid ometi realistlikumad hinnangud. Oma osa mängib ka lihtne ja kiire pääs selliste petturite juurde – arstijärjekorda tuleb mõnikord oodata mitu kuud.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid