Viiruslikud külmetushaigused kuulutavad talve sagedamini kui lumi. Tõve leevendajaid on apteegis sadu. Tarvitajal tekib ikka küsimus: mida ja kui palju kõigepealt võtta; mida võib koos kasutada ja mida mitte? Soovitusi jagab Suur-Pärnu apteegi juhataja proviisor Liivi Allikas.
Viirustest pääsevad kahjuks vähesed – püüa ennast turgutada nii palju, kui tahad. Kui ikka ümberringi on viirusesumm – bussis, tööl, lapsed toovad oma osa koolist või lasteaiast –, siis tõvest päriselt ei pääse. Ainult et tugevamal organismil on selle vastu endal varuks võitlusväge ja põdemine on kergem.
Proviisor Liivi Allikas tuletab meelde vana rahvatarkust, mida tema vanaema ikka kordas: haigus tuleb hobustega, läheb härgadega. Pole nii nagu mõnes reklaamis, et pihustad sutsu ninna, ja homme pole nohust jälgegi.
Suus tulitavad haavandid
Üks lugeja kirjutas, et nagu külma saab, tekivad suu limaskestale villikesed ja haavandid ehk aftid. Ka tema lastel on aeg-ajalt sama mure. Selliste haavandite tekkepõhjus pole täpselt teada, ent see võib olla ka pärilik.
Teevad tulist valu
"Need haavandid on enamasti seotud organismi immuunsuse langusega. Või kui oled vahetult enne viirushaigust põdenud, siis selle järel – kui organismi vastupanuvõime on nõrgenenud. Või ka lihtsalt mingi pingelise perioodi mõjul, kui organism on nõrgestatud," selgitab proviisor.
Liivi Allikal on aftidega kahjuks ka oma kogemus. "Mul endal on olnud üks kord suulõhed, mis olid ikka põrgulikult valusad. Need haavandid on nii valusad, et ei saa õieti rääkidagi, söömisest rääkimata. Ühest kohast läheb ära ja järgmine päev on jälle teises kohas."
Geel aitab leevendada
Selle vaevuse vastu soovitab proviisor aftigeeli: "See katab haavandi pealt kilega kinni, võtab ära valulikkuse, mida näiteks toiduga kokkupuude tekitab, ning hakkab niiske keskkonna all ilusasti paranema. Geel kaitseb haavandit toidu ja sülje eest kuni 4 tundi."
Suhu on kindlasse paika raske midagi määrida: "Selleks on kaasas plastikspaatel. Pärast geeli kasutamist ei ole vaja spaatlit pesta – nii on kasutusjuhendis. Aga kui seda geeli tarvitab peres mitu inimest, oleks soovitatav pärast kasutamist siiski spaatel pesta, kuivatada ja seejärel asetada pudelisse tagasi ning sulgeda pudel.
Seda geeli ei või kasutada suuremate, üle 1 cm ja veritsevate haavandite ning herpese puhul. Sobib lastele alates 6. eluaastast. Kui sümptomid ei leevene kolme päeva jooksul, tuleb pöörduda arsti poole.
Loe edasi ajakirjast...