Inventuur maksa rasvalaos
Üllar Ende
08.03.2017

 

Isegi kuni poolel täiskasvanutest tekib maksas ülearune rasvaladu, mis suurenedes võib häirida selle elundi ülitähtsat tööd ning põhjustada ka koekahjustusi. Mis aitab seda kõike ära hoida ja kuidas liigsest rasvast lahti saada?

 

Enamasti peetakse peale viirusnakkuste maksakahjustuste peasüüdlaseks ohtrat alkoholi, ent tarbetu rasv võib hakata maksa ladestuma ka karskel inimesel. Sellel on mitu põhjust. Asja selgitab Lääne-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog Külliki Suurmaa.

 

Ka saledamatel ja lastel

Arsti juurde astub sisse priske patsient ja kurdab jõuetuse üle. Tohtri peast käib läbi hulk võimalikke põhjuseid.

"Kui selguvad tema toitumisharjumused, kehakaal ja teinekord seegi, et tal on lisaks suhkruhaigus või kõrge vererõhk, siis on üks võimalus, et maks on rasvunud. Ultrahelis võibki paista, et maks on hele," räägib dr Suurmaa. "Sel juhul aga pole alati maksaensüümide näitajad veres suurenenud – siis ei ole maksas põletikku ehk hepatiiti, vaid on lihtsalt rasvumishaigus ehk steatoos, mis võib olla kas alkohoolne või mittealkohoolne."

Oma pikas tohtritöös on Külliki Suurmaa näinud ka saledamaid, kelle maksas on rasva ülearu.

"Maksa rasvväärastus võib olla ka normaalkaalulistel, küll vähestel – umbes 7 protsendil. Eri uuringutest on selgunud seegi, et olenemata kehakaalust on lihtsalt rasvunud maks, mitte põletik, 17–46 protsendil täiskasvanutest. See sõltub muu hulgas vanusest, soost, eluviisist ja pärilikkusest ning võib olla isegi juba lastel."

Tohter toonitab, et eriti tähtis on tähelepanu pöörata üle 50-aastastele inimestele, just nendele, kellel on näiteks 2. tüüpi diabeet ja kõrge vererõhk. "Siis võiks perearst teha maksa vereanalüüsid ja lasta vaadata ultrahelis, vajaduse korral teha veel peenemaid koe- ja muid uuringuid, mis annavad maksa seisundi kohta täpsema info."

 

Oma osa ka pärilikkusel

Pelgalt peale vaadates arst maksa rasvaladu ei näe. "Ka puuduvad haigel tavaliselt ainult sellele viitavad vaevused," tõdeb dr Suurmaa. "Maksahäirete ja -haiguste korral on põhivaevus ikka suurem väsimus kui harilikult, aga see võib tulla ka organismi kehvast üldseisundist ja paljudest muudest haigustest. Kui maksas põletikku ei ole, siis inimene peaaegu ei tunnegi midagi halba."

Maksas leidub normaalselt rasva nagu muudeski elundites, ent ühtäkki hakkab seda sinna ohtralt kuhjuma, ka siis, kui napsitaja ei ole.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid