Jõulud sinu sees
Anneli Salk, psühholoogiline nõustaja
07.12.2015

 

Kas jõulukarussell kisub endaga kaasa? Mida pühade ajal teha: kas keerelda jõulukarussellil, elada tavalist elu või võtta hoopis aeg maha?

Puudelt pole veel lehedki langenud, kui poelettidele ilmub jõulunänn, et iga poekülastaja mõistaks – jõulud pole enam kaugel. Imelistest pühadest on saanud ostu-müügi kõrgperiood, kus jõulurõõmu väljendatakse materiaalsete asjadega.

 

Igaühele erinev tähendus

Olenevalt maailmavaatest on jõuludel iga inimese jaoks just talle omane tähendus. Kristlaste jaoks on see Kristuse sünnipäev: neile teeb rõõmu, et sündis üks väike laps, kellest kasvas suur õpetaja ja inimeste pattude lunastaja. Teiste jaoks on jõuluaeg ennekõike talvise pööripäeva aeg, kui päev hakkab jälle kukesammu võrra pikemaks minema.

Inimesed, kes pole usust haaratud, tunnevad rõõmu, et kalendris on mitu puhkepäeva, mida saab oma äranägemise järgi sisustada. Töönarkomaanide jaoks terendab silmapiiril aasta lõpp ning seetõttu tuleb jõuda veel palju tööd ära teha, enne kui saab minna uude aastasse. Seega on jõuludel inimeste jaoks väga erinev tähendus ning see tähendus antakse jõuluajale ise.

Emotsionaalselt keeruliseks muutub see aeg siis, kui minnakse kaasa jõuluaegse reklaamivooluga. Siis justkui peaks kingikott kinkidest punnis olema ning toitudest lookas laua ümber istuma suurepärane pere, kõigil õnnis naeratus näol. Reaalsus aga on iga inimese elus selline, nagu ta parasjagu on.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid