Kas suhkur on valge surm?

Üllar Ende
04.05.2016

 

Enamasti räägitakse ja kirjutatakse diabeetiku veresuhkrust. Kas terve inimene võib endale lubada nii palju magusat, kui hing ihaldab? Kas üks suhkur on tervislikum kui teine? Selgitusi jagab Eesti diabeedikeskuse juhataja endokrinoloog Marju Past.

 

 

Veresuhkrutase tähendab glükoosisisaldust veres. "Glükoosi on organismile eluliselt vaja, sest see on rakkude toit. Mitte ainult suhkur, mida toosist joogi või toidu sisse paneme, vaid glükoos tuleb ka teistest süsivesikutest, mis seedetrakti kaudu verre imenduvad," selgitab dr Marju Past. "Süsivesikuid sisaldavad kõik teraviljatooted, ka meie igapäevane leib-sai ja makaronid, samuti näiteks riis ja kartul. Süsivesikuid saame veel puuviljadest ja marjadest, mis sisaldavad fruktoosi ehk puuviljasuhkrut, ja muidugi nendest tehtud mahladest."

Juurviljad pakuvad süsivesikuid napilt, piimast ja piimatoodetest saame vähesel määral laktoosi ehk piimasuhkrut.

 

Puudust haruharva

Sageli muretseme mõne aine puuduse pärast organismis. Kas võib tekkida vaegus ka suhkrust, kui me seda söögile-joogile lusikaga juurde ei pane?

"Tervel inimesel tavaliselt suhkruvaegust karta ei ole, sest rakud saavad vajaliku koguse glükoosi kätte mitmekesisest toidust," ütleb endokrinoloog. "Kui suhkur on verest mingil põhjusel ära kulunud, näiteks suure kehalise koormuse tõttu, tuleb appi maksas ja lihastes glükogeenina olev varusuhkur, mis kogu mehhanismi tasakaalustab."

Tohter möönab siiski, et vahetevahel võib suhkruvaegus tulla ka tervetel inimestel, näiteks rasedatel, kellel on tekkinud suhkru ainevahetuse häired. Siis võib välja kujuneda ka rasedusaegne diabeet. "Sel juhul peab dieeti pidama. Rasedale on nõuanded küll natuke teistsugused, aga sinna kuulub kindlasti normaalne söök, aeg-ajalt ka mõni maiustus."

Veel toob dr Past näiteks maratonijooksjate pikaajalise pingutuse, kui vahepeal vajalikke jõujooke ei jooda. "Siis saab suhkur ka lihastest otsa ja seda pole kuskilt juurde tulemas – tervel inimesel langeb veresuhkur liiga madalale ikka väga ekstreemsetes olukordades."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid