Koolilapsele koduapteegist

Kerli Valge, apteeker
05.09.2016

 

Pisipõnnile peab muidugi kõik põnev koduapteegis olema kättesaamatu. Koolilaps aga võiks juba ise vajaduse korral kasvõi peavalule leevendust leida, kui vanemaid kodus ei ole. Ent kui vanalt võib ravimi tema kätte usaldada?

 

 

Suvepuhkus on seljataga, sügis läheneb. Ilmad muutuvad jahedamaks ja külmetushaiguste hooaeg võib alata – nii on see igal aastal. Suures kollektiivis piisab sellest, kui ainult üks laps tuleb tõbisena kooli: tagajärjeks võivad peagi olla pooltühjad klassiruumid.

Kuidas olla lapse viirushaiguse leevendamiseks valmis? Eriti kui apteeki pole lähedal.

 

Kui vana on veel laps?

Sageli juhtub nii, et lapsevanem annab suuremale lapsele iseenda ravimit, mõeldes näiteks: see on ju ainult nohurohi, mis see ikka teeb! Kodus ei olnud vajalikul hetkel ravimit, mis sobiks just lapsele, ent kõigega nii kergel käel toimetada ei saa. Kui mõned toimeained on vanusepiiranguga, tuleb ka nendest lähtuda.

Vanemate suust kuuleb apteegis tihti, et laps on küll veel 11-aastane, kuid kaalub juba nii palju nagu täiskasvanu. Nii lihtne see asi siiski ei ole. Selleks et ravim saaks oma mõju avaldada, peab ta organismis imenduma, kuid lapsel ja täiskasvanul toimuvad need protsessid veidi erinevalt: toimeainete imendumine ja organismist väljutamine võib olla isesugune. Mõni suurele mõeldud ravim võib lapsel tekitada mürgitust, sest keha ei suuda ainet piisavalt kiiresti kehast väljutada, mistõttu see koguneb organismi ja põhjustab suurema tõenäosusega kõrvaltoimeid.

Apteegis peab alati täpsustama, et toidulisand või ravim ostetakse lapsele; kindlasti tuleb öelda tema vanus, teinekord ka kehakaal. Täpset joont ei saa siin tõmmata, et alates 12. või 15. aastast oled täiskasvanu ja võid kõiki ravimeid selle järgi manustada. Kui vanust on ikkagi alla 18 aasta, on kindlam tarvitamist apteekriga täpsustada.

Üldjuhul on vitamiinide ja mineraalainete tarvitamisel kuni 12-aastane veel laps, üle selle juba täiskasvanu. Käsimüügiravimite puhul on erinevaid annustamisi: on ravimeid, mille puhul käib arvestus kaalu järgi, nii on see näiteks palavikualandajate ja valuvaigistitega.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid