Kuidas hoida imiku nahk korras?

13.03.2010

Et laps püsiks rahulolevana, on noorel emal oluline vahetada märjad mähkmed kuivade vastu. Lapse nahahooldust ja mähkimist puudutavatele küsimustele vastab OÜ Kodudoktori PAK Sinu Arst pereõde Eneli Liivamäe.

Kas imiku nahk on õrnem kui suuremal lapsel? Mis tingib pisibeebi naha õrnuse?
Vastsündinu nahastruktuur erineb oluliselt väikelapse omast: imiku nahk on õhem, mistõttu see võib kergemini viga saada. Kollageenkiude on vähem ning elastsed kiud on väheküpsed. Rasunäärmed töötavad väga tagasihoidlikult ja seetõttu on imiku nahk kaetud ainult õhukese hüdrolipiidse kilega. Nahk kuivab kiiresti ning sel ei ole piisavat kaitsevõimet väliste mõjutuste suhtes. Imiku naha pH on sünnihetkel aluseline ehk vahemikus 6,5–7,5. Esimeste elukuude jooksul kujuneb välja täiskasvanu nahale omane naha happelisus (pH 5,0–6,0).

Mida emal on vaja tähele panna seoses pisikese ilmakodaniku naha hooldusega? Milliseid vahendeid kasutada ja kuidas?
Terve nahk on elastne, ei kuiva, ei sügele, ei ketenda, ei puneta ega ole seal löövet.
Vastsündinud beebi vajab mähkmete vahetamist umbes 12 korda ööpäevas ja vanemad lapsed vähemalt 6–8 korda ööpäevas. Marlimähkmeid kulub ööpäevas umbes 25 tükki. Uriinist ja väljaheitest põhjustatud nahaärrituse eest kaitseb mähkmealune hoolduskreem. Vannitamisel võib naha pehmendamiseks lisada veele vanniõli. Pärast vannitamist võiks kuiva või ketendava nahaga last kreemitada mõne baassalviga.

Kui tihti tohib imiku nahka kreemitada/õlitada? Milliseid vahendeid kasutada?
Reeglina terve nahk ei vajagi õlitamist/kreemitamist, kuid kergemate nahaärrituste korral on sobilikud baassalvid või -kreemid. Baaskreemide kaitse kestab 3–4 tundi, seega on järjepidevus oluline. Baaskreem tuleks nahale kanda võimalikult ruttu pärast veeprotseduuri. Apteekides ja kauplustes müügil olev sortiment on väga suur. Imikute nahahooldustooted peaksid olema hüpoallergeensed, ilma lõhna- ja värvaineteta ega tohi ummistada nahapoore.

Millised nahakahjustused tekivad mähkmetest?
Kergemal juhul tekib mähkmega tihedalt kontaktis oleval nahapinnal punetus. Nahk on põletikuline, katsumisel kuum ja valulik. Hiljem võivad tekkida villid ja lisanduda seennakkus.
Raskematel juhtudel võivad villid muutuda mädaseks, põletik levib edasi ja kaasneb palavikuga kulgev bakteriaalne infektsioon.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid