Kuidas testida rasedust

Tekst Riina Reiman-Männiste
16.09.2009

Milline on kõige kiirem ja täpsem moodus rasedust kindlaks teha? Mida tähendab testi hägune tulemus? Kas rasestumine antidepressantide või antibeebipillide võtmise ajal ohustab loodet?

“Apteekides on saadaval erinevate firmade rasedustestid, kuid põhimõtteliselt on nende ülesehitus sama – uriinist määratakse platsentahormooni olemasolu,” selgitab Pelgulinna Sünnitusmaja günekoloogiaosakonna juhataja Külli Idla. “Osa teste peaksid näitama juba 10päevast rasedust ehk andma vastuse enne, kui on toimunud oodatava menstruatsiooni peetus. Iga kord see nii siiski ei ole, kuigi naine on tõesti rase.”

Võimalused raseduse kinnitamiseks
Kui kodune test rasedust ei näita, siis määratakse platsentahormooni taset veeniverest. Tegu on märksa täpsema analüüsiga kui kodused testid. Hormoonitaset määratakse kvantitatiivselt, mitte lihtsalt, kas on või ei ole. Dr Idla kinnitab, et raseduse väga varases järgus ei ole võimalik seda ultrahelis diagnoosida. Rasedus muutub nähtavaks alles 4.–5. rasedusnädala paiku. Mõistagi oleneb kõik ka ultraheliaparaadi täpsusest. Käega katsudes saab günekoloog rasedust kinnitada 7.–8. rasedusnädalal, kui emakas hakkab suurenema.

Hägune testitulemus
“Kui hormoonitase veres ja uriinis on madal ning testi tundlikkus pole hea, siis ei pruugi kõik kriipsud välja joonistuda ehk see kriips, mis peab näitama testi positiivsust, jääb ebamääraseks. Kui naisel on plaanis sünnitada, siis võib rahulikult veel nädala oodata ning teha test uuesti. Kindlasti peaks proovi võtma hommikusest uriinist, sest see on kontsentreeritum ning hormoonihulk on suurem. Päeval mitu korda pissil käies on uriin lahjem ega pruugi olemasolevat rasedust näidata,” õpetab naistearst testimise reegleid ja lisab “nõrganärvilistele”, et mitme erineva testi korraga kasutamisel ei pruugigi kõik rasedust ühtviisi korralikult kinnitada. Ikka võib juhtuda, et mõne testri kvaliteet ei ole ideaalne.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid