Külma aja viirusetõrje

Maria Torm
08.10.2015

Ilmade jahenemisega tulevad meie ellu ka tõbesid külvavad viirused. Siinsete külmetusaja ellujäämisnippidega ei lase sa neil end ei kodus, tööl ega koolis mugavalt sisse seada.

Paikades, kus palju inimesi koos, antakse ja võetakse rohkelt, ning enamasti ei ole me ise sellest teadlikudki. Jutt käib muidugi viirustest, mille seltsis elame küll aasta läbi, aga mis näitavad oma teravaid hambaid just nüüd, sügisel.

Meie kliimas tunduvad viirushaigused olevat paratamatud – ilmade halvenemisega üha suureneb inimeste hulk, kes köhides ja aevastades viirusi kaaslastele edasi jagavad, sest neil puuduvad võimalused ja mõnikord ka tahe end kodus korralikult terveks ravida.

Haiguse põdemine püstijalu paneb aga põntsu immuunsüsteemile, mis alustab sissetungivate viiruste peletamiseks põletikuvastast võitlust. Kui organism võitleb raskema kuluga gripi või muu viirushaigusega, võtab tal umbes kaks nädalat aega haigustekitajatest vabanemiseks. Kui me sel ajal ringi tormame, suureneb oht südamehaiguste ning isegi diabeedi ja vähi tekkeks.

Pakume mõned soovitused, kuidas rahvakeeles külmetushaigusteks kutsutud tõbede kulgu kergendada, aga eelkõige neid ennetada.

 

  1. Seep

Kogu aeg

Isegi kui sa ei ole kirurg, peaksid käsi pesema nii, nagu oleksid: seebita käed hoolikalt ja pese need siis sooja veega. Seebitamine ja pesemine peaks aega võtma vähemalt 20 sekundit; sama kehtib kuivatamise kohta. Käsi tuleks kuivatada puhta käteräti või paberrätikuga. Kui võimalik, hoidu kuumaõhupuhuritest, kuna need võivad bakterite vohamist isegi soodustada.

Teadusajakirjas Preventive Medicine avaldatud uuringu järgi tuleks käsi seebiga pesta vähemalt viis korda päevas – nii on sul lausa 35% väiksem võimalus nakatuda grippi ja muudesse viirushaigustesse. Tavaline seep toimib suurepäraselt, seega pole vaja antibakteriaalse seebi peale raha kulutada.

 

  1. Vastupidavustreening

Enne viiruseperioodi algust

Vastupidavustreening aitab hoida keha toonuses, lisaks turgutab see immuunsüsteemi.

USA-s asuva Appalachiani ülikooli teadlased leidsid, et inimesed, kes treenivad vähemalt viis päeva nädalas, põevad viirushaigusi 43% harvem kui nende laisemad kaaslased. Uuringu põhiautori dr David Niemani arvates on selle taga paranenud vereringe.

Kõige paremini mõjub immuunsüsteemile vastupidavus- ja intervalltreening. Proovi viis korda nädalas vähemalt 30 minutit joosta, kiirkõndida või teha vastupidavustrenni.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid