Lahedat suve jalgadele

Üllar Ende
03.07.2017

 

Kui jätkuval suvel vilte tarvis ei lähe, pääsevad jalad mõnusasse vabadusse. Kõige suuremat vatti saavad just labajalad, mis kipuvad soojaga minema hauduma ja seent külge võtma. Mida selle vastu teha, annab nõu Põhja-Eesti regionaalhaigla jalaraviõde Tiina Mitt.

 

 

Suvi toob labajalgadele küll kingituse, aga omajagu hädasid ka. "Kingitus jalgadele on muidugi värske õhk, päike ja merevesi, mis vähendavad seennakkuse ohtu ning parandavad üldist naha tervist. Hädad aga on naha liigne kuivus, higistamine ja tursed, mis soojaga kaasnevad, ja muidugi võimalikud traumad, kui käiakse paljajalu või lahtiste kingadega. Siis on jalad rohkem avatud ka seennakkusele," tõdeb jalaraviõde Tiina Mitt.

Kingituse võtame lahkelt vastu ja muret pole, ent hädad tahavad ennetamist ja leevendamist, et suvi edeneks ikka lahedalt astudes.

 

Ärevusest ja hormoonidest

Alati ei käi me soojal ajal paljajalu, plätude või lahtiste kingadega. Üsna palju kantakse kinniseid, umbseid vaba aja jalatseid – siis võivad õhtuks sokid olla märjad kui kaltsud ja käimad ka. Mõnel on see igapäevane mure, isegi jahedama ilmaga.

"Jalgade higistamine on täiesti normaalne, sellega reguleerib keha oma temperatuuri. Selles, miks mõnel higistavad jalad rohkem kui teisel, on oma osa vegetatiivsel närvisüsteemil, mis meie tahtele ei allu ja mida mõjutavad eelkõige emotsioonid. Näiteks inimesel, kes pole esinemisega harjunud või on muus pingelises olukorras, hakkab närveerimisest higi voolama nii laubal, peopesades, kaenla all kui ka labajalgadel," selgitab Tiina Mitt.

Üks meie vanaemast lugeja kurtis, et tema 16-aastane pojapoeg kannab küll riidest tenniseid, ent need on iga päev higimärjad. "Noormeestel, aga ka teismelistel tüdrukutel võib see olla seotud selle ea ebakindlusega – ärevuse ja eriti negatiivsete emotsioonidega. Ja muidugi võivad liighigistamist põhjustada hormonaalsed muutused: teismeeas hakkavad higinäärmed aktiivsemalt tööle, kusjuures siis võib higi olla natuke kleepjas. Aga aja jooksul see probleem enamasti kaob. Siiski on ka võimalus, et liighigistamise soodumus on meile sündides kaasa antud."

Tiina Mitt lisab, et samamoodi võivad ka jalad rohkem higistama panna hormoonimuutused üleminekueas nii naistel kui ka meestel.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid